| thezbx a întrebat:

Daca am nedeterminare 0/0, pot sa aplic regula lui l'Hopital? sau trebuie sa aduc la infinit/infinit, si dupa aia sa o aplic?

Răspuns Câştigător
| mOBSCENE a răspuns:

Regula lui l'Hopital o aplici si pentru nedet 0/0 si pentru inf/inf

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Regula lui l'Hospital ( NU "l'Hopital" - care NU există ) se aplică la ambele cazuri de nedeterminare DACĂ ai expresii cu logaritmi sau exponenţiale!

Dacă ai doar polinoame ( atât la numărător, cât şi la numitor ), atunci TREBUIE să le descompui în produs de factori şi să simplifici expresia/paranteza de forma ( x - a ) care apare la ambele şi care generează cazul de nedeterminare ( când x tinde la a )!

Toate cele bune.

| thezbx explică (pentru bursuc001):

Http://en.wikipedia.org/wiki/L'H%C3%B4pital's_rule am gasit si fara "S". si multumesc stiu cum se calculeaza daca am polinom. raspunzi si tu asa sa te aflii in treaba.

| bursuc001 a răspuns (pentru thezbx):

Măi, da' ce "deşteaptă" eşti =))

Păi tu crezi că-s un "copilaş" de 14 anişori, ca majoritatea celor de pe site?

Pentru "inteligenţa" ta ( mai exact, pentru dezvoltarea acesteia ) să şti că am 43 de ani, 2 Facultăţi absolvite + 1 Master :))

Deci, NU cred că eşti în situaţia de a "mă da la şcoală"!

Şi, da, ai putut găsi şi fara "S" - asta NU înseamnă că este corect aşa cum l-ai scris tu!
Este acceptabil - dar, în acel caz, se scrie cu ô ( accentuat ) : l'Hôpital ( pronunţia franceză )!

Numele CORECT al acestuia ( al autorului regulii ) este Guillaume François Antoine de L’Hospital ( pronunţia engleză - cel mai DES utilizată ), Marquis de Saint-Mesme, Comte d'Entremont!

Vezi alte detalii la linkul :
http://de.wikipedia.org/......99Hospital

http://www.jstor.org/......7/27951578

http://fr.wikipedia.org/wiki/R%C3%A8gle_de_L%27H%C3%B4pital

De asemenea, precizarea referitoare la polinoame am făcut-o deoarece voi "obişnuiţi" să aplicaţi Regula lui l'Hospital fără să ţineţi cont de faptul că aveţi 2 polinoame - care au altă "metodă" de rezolvare :(

Mai mult, NU răspund ca să "mă aflu în treabă"!

Dacă te uitai puţin la profilul meu, observai că am o grămadă de puncte/funde şi ţi-ai fi dat seama că NU alerg după astfel de "premii" :)

Am crezut că te AJUT, dar nu ştiam că tu eşti aşa de "inteligentă" =))

Oricum, pe viitor, vezi ÎNTÂI cu cine conversezi, apoi vi cu "observaţii" de acest gen...

O seară frumoasă şi multă înţelepciune;)

| thezbx explică (pentru bursuc001):

Nu ma intereseaza cu cine conversez si nici cate facultati are. pe acest site ma intereseaza strict raspunsul la intrebarea mea. daca eu am intrebat despre r l'h de ce imi spui despre ciperci si libelule? daca nu stiam ce sa fac cu polinoamele te intrebam. si sa stii ca nu sunt asa de proasta incat sa cred ca o persoana de 14 ani ar putea sa-mi raspunda la intrebarea asta! ma enerveaza maxim oamenii care se cred destepti si pe deasupra sunt si aroganti, daca tot ai vrut sa raspunzi de ce nu ai facut-o la fel cu cel/cea care a primit funda? scurt si la obiect. repet: chiar nu ma intereseaza cate facultati ai tu. oricum multumesc ca te-ai deranjat sa raspunzi!

| bursuc001 a răspuns (pentru thezbx):

Mda, văd că prima impresie NU m-a înşelat : "inteligenţa" ta chiar lasă de dorit!

Din PĂCATE, chiar ai "inteligenţa" unui copilaş de 14 anişori sad

În altă ordine de idei, NU îmi impui tu cum să răspund rolling on the floor

Răspund cum VREAU şi cum consider de cuviinţă!
Atâta timp cât răspunsul este CORECT/pertinent, NU ai ce comenta!

Mai mult, am afirmat şi eu acelaşi lucru ca şi @mOBSCENE, doar că am "dezvoltat" ideea şi am făcut nişte completări UTILE!

Apoi, tu erai cea AROGANTĂ!
Tu ai venit şi m-ai "acuzat" că răspund doar ca "să mă aflu în treabă"...

Deci, din PĂCATE, tu eşti cea care "se CREDE deşteaptă şi, pe deasupra, este şi arogantă" laughing

Nici NU are sens să-mi mai pierd timpul cu tine!

Felicitări!
Ai un IGNORE mare cât tine rolling on the floor

O zi frumoasă.