| Alecsandraa97 a întrebat:

Cum se rezolva calculele cu x? De ex asa: 3x+0, 5=-0, 25. Este vreo regula pe care trebuie sa o aplic? La fractii cum se face? Nu e o TEMA! Am nevoie de ajutor pentru Teza. Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| DeeDee a răspuns:

Ca sa rezolvi un asemenea exercitiu, trebuie sa ajungi la o solutie de genul

cifra cunoscuta 1 ori x = cifra cunoscuta 2. Si rezultatul este cifra cunoscuta 2 supra cifra cunoscuta 1.

Cum ar fi in exercitiul tau, 3x = -0, 30 rezulta x = -0. 10.

Sau, daca vrei sa iti dau exemplu de fractie, folosind tot exercitiul tau sub forma de fractie: 3x + 5/10 = -25/100 rezulta 3x = - 50/100 (ai trecut cu minus in partea cealalta si ai amplificat fractia cu 10) - 25/100 rezulta 3x = -75/100 rezulta x = -75/100 ori 1/3 (adica imparti la 3) rezulta x =-3/4 (ai simplificat fractia cu 25) ori 1/3 rezulta x = -1/4 (ai simplificat 3 de sus cu 3 de jos)

| marycris a răspuns:

3x+0, 5=0, 25
3x=0, 30
x=0, 10
clasa a3-a

| curiosudemine a răspuns:

Pai faci asa:
3x=-0, 25-0, 5
3x=-0, 70
x=-0, 75/3
ai inteles? si NU nu este o regula tot ce trebuie sa stii este sa te descurci cu semnele adica cel din stanga tot timpu isi schimba semnu daca e -(minus) devine +(plus)...si cam atatsad...Multa Bafta!

| curiosudemine a răspuns:

Oameni buni...-0, 25-0, 5=-30?:O...stiti sa calculati?sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da...cum sa nu. Sigur ca nu e tema.Mai frate toti aveti teza dintr-o data.
Hai mai lasa-ne cu pretexte! Si ce daca ai teza? Tot pe noi ne pui sa-ti facem exercitii pentru teza pe care TU o vei da nu noi.
Deci e responsabiliatatea ta sa mai exersezi inainte de teza nu sa te trezesti pe ultima suta de metri.
Asa ca slabeste-ne cu din astea, ca nu e treaba noastra sa te meditam pe tine inainte de teza.