| Angelica_Andreea_1992 a întrebat:

Daca am picat bac-ul si in sesiunea din august...in septembrie anul urmator trebuie sa le dau pe toate din nou? Sau dau numai la materia la care am picat?

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Dai din nou toate. De ce? Pentru ca de la anul bacul se schimba si se va da bacalaureat diferentiat. Poti opta pentru bacalaureat national sau bacalaureat profesional. Bacalaureatul Profesional nu-ti da posibilitatea de a merge la facultate in schimb vei putea sa optezi pentru o post-liceala sau vei avea sansa sa te angajezi ca meserias. Bacul National se schimba si el, tu urmand a da 2 examene. Da. 2. Nu 3 ca pana acum. In cazul in care ai absolvit un profil filologic dai prima proba din Limba Romana si dai a 2a proba din mai multe materii condensate: istorie, goegrafie si stiinte socio-umane. Daca ai absolvit un profil real atunci a 2a proba va consta tot dintr-un examen format din mai multe materii condensate: fizica-bio-chimie, in timp ce prima proba va fi din Matematica. Vei avea materie mai multa de invatat dar propriu zis din fiecare materie vei invata mai putin si daca ai absolvit un profil real atunci vei scapa de proba de lb. romana ( o tampenie din punctul meu de vedere). In moment aceasta lege n-a fost oficial aprobata dar sansele sunt de 99, 9%. Mult succes si spor la invatat.

1 răspuns:
| nico097 a răspuns:

Buna.Dai numai materia la care ai picat.