| stela2 a întrebat:

Buna ziua! As dori un raspuns pentru acesta situatie. Un elev in sesiunea din vara obtine la o materie peste 7, la alta peste 5 iar la a treia este nepromovat cu 4. Pentru sesiunea din toamna se inscrie la materiile la care a obtinut 4 si 5 si nu se prezinta la materia la care a obtinut 5. La materia cu 4 obtine peste 6. Intrebarea este: nota la materia cu 5 pentru anul urmator mai este valabila sau daca a renuntat trebuie sa dea din nou bacalaureatul?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus nu va promova examenul de bacalaureat, avand in vedere ca in cererea de inscrie a solicitat sa dea bacalaureatul la 2 materii si sa-i fie recunoscuta numai nota la o materie.
Nota de 5 va fi valabila in urmatoarea sesiune numai daca solicita expres sa-i fie recunoscuta, in cererea de inscriere.