| Anca0123 a întrebat:

Daca am propozitia: Multe rauri sunt batrane. Cum ar fi analiza cuvantului "multe"? PS: nu e pentru temahappy

Răspuns Câştigător
| didiDia a răspuns:

Eu zic ca e adjectiv nehotarat provenit din pronume nehotarat. Daca nu ar insoti un substantiv, ar fi pronume nehotarat. ex: Am vazut multe astazi cand m-am plimbat prin oras.

2 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
"Multe" este adjectiv pronominal nehotărât, cazul nominativ, funcţia sintactică de atribut adjectival.

| didiDia a răspuns:

Mai vreau sa adaug ca e la plural, genul feminin in cazul nominativ cu functia de atribut adjectival.