| danuelcioca a întrebat:

Buna ziua! In propozitia " Am facut tot la examen, gen." Care este functia sinctatica si morfologica a cuvantului " gen"?

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Absolut niciuna. E folosit doar ca să arate lipsa de educație.

Răspuns utilizator avertizat
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nu are așa ceva.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Nu cred ca putea sa fie asta propoziția la E.N.
Vorbim de Gen când = ne referim la Genul feminin, masculin și neutru sau atunci când vorbim de Genurile literare.
Dacă în viata de zi cu zi avem un reflex prin a utiliza acest cuvânt, atunci este strict altceva, chiar dacă este total greșit.

| MiraMiraMira987654321 a răspuns:

Ce inseamna "gen"? Ce este acest cuvant folosit de voi?
Eu pentru "gen" stiu doar atat: https://www.dex.ro/gen
Asa cum il scrii tu acolo, ar fi similar cu " Am facut tot la examen, mama."

| danuelcioca explică (pentru MiraMiraMira987654321):

De cele mai multe ori "gen" este sinonim cu sintagma " ca si cum", sau " " cum ar veni". Adica in sensul asta este folosit. Propozitia de mai sus am auzit-o la stiri de la un tanar proaspat iesit de la examenul de capacitate. Si a spus exact asa " am facut tot gen." Si reportera l-a intrebat, care este functia sinctactica si morfologica a acestui cuvant, si de ce l-a folosit. Evident ca l-a blocat. Avea o expresie " GEN " incerca sa faca in cap radical din 134, 8. Si cam asa se foloseste " gen".