| Calinxd a întrebat:

Daca am scris atribut pronominal in loc de atribut pronominal genitival la evaluarea nationala, imi scade mult?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă e doar asta, iei 9, 95

| PainTech a răspuns (pentru sierra1):

9,99

| sierra1 a răspuns (pentru PainTech):

Măcar de-ar fi așa!

| PainTech a răspuns:

Conform baremului :

"4. – câte 1 punct pentru precizarea fiecărei funcții sintactice (traseul – subiect; lui – atribut pronominal genitival) 2 x 1 p. = 2 puncte"

Deci iti scade un singur punct pentru greseala aia.

Gasesti baremele si subiectele pe edu.ro :
http://subiecte. edu.ro/2020/evaluarenationala/Subiecte_si_bareme/

| 4StarLight a răspuns:

Dacă asta este printre singurele greseli, este posibil chiar sa fie trecuta cu vederea si sa nu scadă deloc. Dar dacă este luat în considerare, atunci maxim 10-20 sutimi vor fi scăzute, adică în loc de 10 vei avea 9, 90 sau 9, 80. Dacă ai o lucrare foarte bună, unii profesori mai ignoră uneori greșelile de genul asta.