| akaneszk a întrebat:

Dacă după liceu urmez o școala postliceala (la care nu conteaza media de la bac), iar peste 3 ani decid sa ma înscriu la o facultate,pot intra la buget cu media de bacalaureat (pe care l-am dat anul acesta)?
De asemenea, dacă urmez acum o facultate și intru la buget cu media de bacalaureat, la a doua facultate nu s-ar mai lua în considerare media,nu? Auzisem că pot intra la facultate cu aceasta doar o singură dată, după care se plătește.
Mulțumesc ~

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Media pe care ai obţinut-o la BAC anul acesta ţi se ia în considerare ORICÂND vei da admitere ( dacă Metodologia de admitere stabileşte calcul în funcţie de media de BAC )!
Şi la a 2-a facultate ţi se ia în considerare aceeaşi medie de BAC...

Pentru a intra "la buget", trebuie să ai medie aferentă - dată de concurenţă şi de media celorlalţi candidaţi.

NU poţi face studii "la buget" decât la o SINGURĂ facultate/licenţă ( respectiv la un singur Master ).
La a 2-a facultate/licenţă intri AUTOMAT "la taxă"!

Toate cele bune!