| sieupeaici1976 a întrebat:

Dacă ești în clasa a 10-a mai poți cere sa nu faci ora de religie sau asta se poate numai în clasa a 9-a?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nouă ne-a băgat religia în toți anii. Eu într-a 10-a am întrebat-o pe diriga cum sa mă retrag si a zis sa fac o cerere de retragere de la religie (se găsește pe net) și să o duc la secretariat. Si așa am facut. Singurul, de altfel, din clasa. Restul au religie in orar

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent trebuie sa depui cerere pentru A FACE religie, la fel se poate depune si pentru A NU FACE, daca ai facut pana acum.
Conform art.18 din Legea nr.1/2011, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART.18.(1) Planurile-cadru ale învãţãmântului primar, gimnazial, liceal şi profesional includ religia ca disciplinã şcolarã, parte a trunchiului comun. Elevilor aparţinând cultelor recunoscute de stat, indiferent de numãrul lor, li se asigurã dreptul constituţional de a participa la ora de religie, conform confesiunii proprii.
(2)Înscrierea elevului pentru a frecventa orele de religie se face prin cerere scrisă a elevului major, respectiv a părintelui sau a tutorelui legal instituit pentru elevul minor. Schimbarea acestei opţiuni se face tot prin cerere scrisă a elevului major, respectiv a părintelui sau a tutorelui legal instituit pentru elevul minor. În cazul în care elevul nu frecventează orele de religie, situaţia şcolară se încheie fără disciplina Religie. În mod similar se procedează şi pentru elevul căruia, din motive obiective, nu i s-au asigurat condiţiile pentru frecventarea orelor la această disciplină."
De asemenea conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
„ART. 125.(1)Părinţii, tutorii sau susţinătorii legali ai elevilor minori, respectiv elevii majori care doresc să îşi exercite dreptul de a participa la ora de Religie îşi exprimă opţiunea în scris, într-o cerere adresată unităţii de învăţământ, în care precizează şi numele cultului solicitat.
(2)Schimbarea opţiunii de a frecventa ora de Religie se face tot prin cerere scrisă a elevului major, respectiv a părintelui tutorelui legal instituit pentru elevul minor.
(3)În situaţia în care părinţii/tutorii sau susţinătorilor legali ai elevului minor, respectiv elevul major decid, în cursul anului şcolar, schimbarea opţiunii de a frecventa ora de Religie, situaţia şcolară a elevului respectiv pe anul în curs se încheie fără disciplina Religie.
(4)În mod similar se procedează şi pentru elevul căruia, din motive obiective, nu i s-au asigurat condiţiile necesare pentru frecventarea orelor la această disciplină.
(5)Elevilor aflaţi în situaţiile prevăzute la alin. (3) şi (4) li se vor asigura activităţi educaţionale alternative în cadrul unităţii de învăţământ, stabilite prin hotărârea consiliului de administraţie."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu era invers legea? Trebuia sa ceri ca sa faci

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu, trebuie cerere ca să te retragi de la religie dacă vrei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa faci cerere ca sa faci

s-a pronuntat si ccr pe tema asta

| valentingb a răspuns (pentru anonim_4396):

@Admiral0 @suntserios @Nevermore
Deci cum e? Chiar sunt curios.

| anonim_4396 a răspuns (pentru valentingb):

Cum am zis eu
vezi si decizia 669/2014

statul e obligat sa asigure studiile religioase, religia trebuie inclusa in trunchiul comun, insa ii e opozabila doar statului obligativitatea, daca ar trebui sa faci o cerere ca sa nu faci religia ar trebui practic sa iti aperi dreptul la libertatea de constiinta, iar asta ar insemna ca deja o lege aduce atingere asupra dreptului tau, in conditiile in care statul are obligatia negativa de a nu aduce atingere niciunui drept fundamental

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

A 10-a (adica anul trecut)

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i ok

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Na, nu știu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nouă ne-a băgat religia în toți anii. Eu într-a 10-a am întrebat-o pe diriga cum sa mă retrag si a zis sa fac o cerere de retragere de la religie (se găsește pe net) și să o duc la secretariat. Si așa am facut. Singurul, de altfel, din clasa. Restul au religie in orar

| sierra1 a răspuns:

Nu trebuie nici o cerere și gata! Îi spui diregului și atât

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate, dar trebuie depusă cererea la sfârșit de an. Cel puțin la mine la liceu așa e. Eu la sfarșit de a 10-a am depus

| împreunăfacembine a răspuns:

Se poate. Dar eu zic ca o medie de 10 in plus nu strica cu nimic

| anonim_4396 a răspuns (pentru împreunăfacembine):

E o diferență foarte mică. Media anuală într-a 10-a am avut-o fără religie 9.73. Dacă adaug religia iese 9.75. Dacă nu mă crezi, îți dau pe loc mediile anuale la fiecare materie în parte și calculezi singur.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

și diferența asta nu e asa mica doar pentru că-s medii mari, ci și cu medii mai mici diferența trebuie să fie de maxim 20-30 de sutimi, poate și exagerez. Și eu decât să stau să pierd o oră aiurea, nefăcând nimic, mai bine plecam acasă sau aveam o oră liberă, că altceva în loc nu mi-a băgat.