| Demeister a întrebat:

Dacă eşti la un liceu/o clasă cu predare în limba germană, se predau toate materiile în limba germană?
Adică inclusiv la ora de sport vorbeşte cu tine în limba germană?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Absolut toate cursurile se țin în limba germană. Cu excepția cazului, în care inspectoratul nu reușește să găsească un profesor care să predea în limba germană (ed. fizică, desen). Însă, aceste situații sunt rare.
Materiile importante se predau doar în limba germană. Iar, unele cursuri sunt încredințate profesorilor veniți din Germania. Acolo sunt înscriși (acceptați) doar elevii care cunosc foarte bine limba germană, nu oricine. De asemenea, concurența e foarte mare, datorită avantajelor...

| Demeister explică (pentru floresdemayo):

Dar bănuiesc că în oraşele mari gen Bucureşti, Timişoara şi Cluj au profesori care să predea toate materiile în limba germană?
Apropo, ziceai că concurența este mare datorită avantajelor, dar ce avantaje sunt?

| pufulescu a răspuns (pentru Demeister):

Bacalaureatul dat dupa studii liceale in limba germana iti este recunoscut in Germania. Asta, plus faptul ca esti cetatean european te ajuta sa te inscrii la o facultate din Germania, unde studiile sunt gratuite.

3 răspunsuri:
| alexandrualind a răspuns:

Nu tot timpul.