| Creionul a întrebat:

Buna,
termin acum clasa a VIII-a si sunt la o scoala cu predare in limba germana. Vreau in continuare sa merg la un liceu cu predare in limba germana si anume Colegiul National"Samuel von Brukenthal".Am citit ceva pe site-ul EDU ca nota luata la examenul de limba germana nu se ia in calcul la media de admitere. Oare asa este? Am inteles eu gresit? Astept raspunsuri!

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Nota la testul de verificare a cunostintelor de limba germana nu intra in calcului mediei de admitere--- media obtinuta la testele de evaluare nationala se calculeaza in acelasi fel la toata lumea indiferent daca au dat sau nu teste de verificare a aptitudinilor sau de limba moderna/materna.