| anonim_4396 a întrebat:

Daca fac facultatea de stiinta si ingineria mediului... ce profesie o sa am la urma? ce voi putea face dp absolvirea ei?

Răspuns Câştigător
| taviyamato a răspuns:

Eu sunt in anul 3 la geografie specializarea turism si protectia mediului, in general cea mai buna sansa e lucru la o agentie regionala sau locala de protectia mediului. Eu am fost acolo sa lucru ca voluntar dar am renuntat ca sunt niste sictiriti aia de acolo laughing niste tristi, nu erau interesati, e bataie de joc. O profesoara de facultate povestea odata cu cineva ( eu am ascultat-o ) ca a fost tot asa la garda de mediu la examen, si o auzit ca ala care o intrat o dat mita o valiza cu bani. Cel mai bine e sa te duci la o facultate de geografie din iasi cluj sau cel mai bine Bucuresti, au sectia aia de planificare teritoriala unde poti lucra la cadastru la tine in localitate, salariile sunt mari si nu se cer atatea pile pentru ca nu sunt candidati acolo big grin, daca nu incearca la inginerie topografica, la alba iulia, un inginer topograf castiga f mult. Eu am coleg la facultatea de geogra care a terminat ingineria mediului si mi-a spus ca a lucrat ca profesor de ecologie un an dupa aia statu a desfiintat catedra, a spus ca regreta si ca mai bine dadea la inginerie topografica laughing. Deci gandeste-te bine ca in Romania NU MAI AVEM atata industrie ca sa pornim o afacere eco, in anii 90 4 milioane lucrau in industrie acum doar 2 milioane, fara industrie nu poti lucra ca ecologist ca nu ai ce ecologiza. In schimb topografia merge de rupe pentru ca in Romania se construieste foarte mult si suntem pe locu 2 in europa la numar de locuinte, romanu e harnic si construieste daca statu il lasa in pace. Analizeaza si tu economia tarii inainte sa alegi facultatea, de multe ori o facultate buna poate sa fie la maxim 100 de km de localitatea ta si poti face o alegere proasta mergand la una mai indepartata dar mai inutila.