| utilizatorcim a întrebat:

E vreo diferență între Facultatea de Ingineria Materialelor și a Mediului și Facultatea de Stiința și Ingineria Mediului? (prima la UT Cluj, a doua la UBB Cluj)

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Intr-o exprimare mai plastica as spune ca diferenta este" cat de la cer la pamant " --- chiar daca ambele denumiri au in continut cuvantul "inginerie "!
Banuiesc ca ai o "problema" de alegere a facultatii. Daca da,
alegi fac. de ingineria materialelor si a mediului din cadrul Universitatii Tehnice numai daca ai vocatie tehnica si daca in liceu ai studiat matematica pana la finalul clasei a 12-a.
Daca, insa, ai vocatie umanista iar in liceu ai urmat un profil umanistic(filologie) sau socio-uman, alegi fac. de stiinta si ingineria mediului din cadrul UBB-ului.

Titulatura profesionala de "inginer " o vei obtine doar urmand oricare din facultatile din cadrul la UT, nicidecum la vreuna din cadrul UBB!

La fac. de ingineria materialelor si a mediului (UT-Cluj) obiectul principal al studiilor de licenta(4 ani ) sunt materialele (materiale semiconductoare, polimerice,de constructie, metalice,ceramice).In anul I de studii vei avea cursuri precum : analiza matematica,fizica,geometrie descriptiva si desen tehnic, informatica aplicata, stiinta si ingineria materialelor, chimie si altele. Vezi, in link, disciplinele aferente fiecarui an de studiu :https://imm.utcluj.ro/planuri-de-invatamant.html
Dupa finalizarea pregatirii de baza, respectiv la finalizarea studiilor de licenta, iti practici meseria in domeniul industriei ca ing. tehnolog sau ca ing.cu responsabilitati de testare/analiza de laborator sau in domeniul cercetarii pe diverse programe de cercetare.

La fac. de stiinta si ingineria mediului (UBB-Cluj) obiectul principal al studiilor de licenta(3 ani ) este protectia mediului (apa,sol, atmosfera).In anul I vei avea cursuri de :bazele stiintei mediului,geodinamica mediului,informatica aplicata,geografia mediului,biologie vegetala,sisteme informatice geografice, biologie animala, chimia mediului, fizica mediului, stiinta solului. Vezi, in link, disciplinele aferente celor 3 ani de studii; http://enviro.ubbcluj.ro/......5-2016.pdf
Dupa finalizarea pregatirii de baza iti poti gasi, destul de greu, un loc de munca fie la vreo primarie, fie la garda de mediu, fie la vreo mare sau foarte mare firma industriala de productie care ar putea angaja un responsabil cu protectia mediului.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La UT se pregatesc mai multi practicieni, la UBB mai multi teoreticieni... big grin

| Bondarel99 a răspuns:

Nu are nicio treaba una cu alta. Prima e foarte grea, mate si fizica la greu, de fapt cred ca e numai mate si fizica. A doua e mai usoara, faci putina mate, mai mult ecologie si materii teoretice, chimie etc.

| xZeRo a răspuns:

Cunosc pe cineva care lucreaza la Rematholding, si are facultate de ingineria materialelor.