| Dalmore a întrebat:

Daca faci o facultate si apoi un master, te mai poti apuca de alta facultate sau poti face o facultate si un master in acelasi timp?

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Studiile de nivel universitar se succed intr-o anumita ordine : licenta->master->doctorat. Nu se poate" sari" peste o etapa si nici nu se pot face doua in acelasi timp. Accesul la fiecare dintre cele trei etape de studii universitare se face prin concurs de admitere.

| suntserios a răspuns (pentru alessia5158):

De ce minti omul. Poti faci si 3 facultati deodata

| Dalmore explică (pentru alessia5158):

N-am zis ca sar. Am zis ca termin o facultate. Vreau sa fac un master. Dar daca vreau sa fac inca o facultate dupa master, se poate? Facultati se pot face doua in acelasi timp. Stiu o fata care a facut litere si medicina in acelasi timp. Deci ar trebui sa se poata face si licenta + master. Pentru ca masterul nu are legatura cu a doua licenta, sunt domenii diferite.

| alessia5158 a răspuns (pentru Dalmore):

Se pot face simultan doua programe/specializari diferite de studii--- nu este interzis! Ceea ce nu poti face simultan sunt cele doua cicluri de studii(licenta si master) aferente aceluiasi program--- se fac pe rand, intai ciclul de licenta si dupa, ciclul de master. Sper ca m-am facut inteleasa!

Bula
| Bula a răspuns:

Da, daca reusesti sa faci fata.

| Adry05 a răspuns:

Da, poti, doar ca facultatea a 2-a o s-o platesti obligatoriu chair daca ai avea medie de buget.

| Bondarel99 a răspuns:

Poti sa faci cate facultati vrei (maxim 3 simultan) intr-o viata dar statul iti ofera gratuit doar un ciclu de licenta, unul de master si unul de doctorat. Restul le platesti.
Deci raspunsul la ambele intrebari e da.

| Mihhhhhhhh a răspuns:

Dacă tu poți face fata poți face câte facultăți vrei. Pe lângă asta trebuie sa ai și bani pentru ca prima facultate e gratuită, însă celelalte sunt cu bani.