| CautNume a întrebat:

Daca istoria nu atesta (nici nu contesta) ca Dumnezeu exista, de ce se folosesc "inainte de Hristos" si "dupa Hristos"? Cum poti spune asta daca nu esti sigur ca a existat Hristos?

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Până la Hristos anii erau în descreștere, după nașterea Lui, vezi anii noștrii!
Pa, pa.

| GabrielloRoscoban a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Corect. Meriti Ce-l mai bun raspuns.
Ma bucur ca mai sunt persoane care citesc biblia si stiu despre ce este vorba cand sunt intrebati.
O zi buna.

| ElenaSA a răspuns:

Hristos a existat.Doar ca unii il considerau un simplu profet.

| vangaelis a răspuns:

E doar un reper, istoric vorbind. Si Biblia de exemplu are valoare istorica si culturala pe langa partea religioasa.
probabil pe baza acesteia, istoricii au elaborat formula inainte si dupa hristos. Nu are treaba cu religia neaparat.