| unqbexter a întrebat:

Daca la matematica am urmatoarele note: 5, 5, 6 si un 7 si in teza 4, pot ramane corigent sau trec clasa?

Va rog seriozitate!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce medie ai avut in sem.I la matematica, media anuala este media aritmetica a celor 2 medii semestriale si doar daca media anuala este sub 5 ramai corigent.
Cu notele aratate vei avea media sem.II de 5 (din calcul rezulta 5, 31).
Daca si media sem.I este de cel putin 5 vei promova, daca este 4 sau mai putin vei ramane corigent.

| unqbexter explică (pentru Ioandelasal):

Este de nota 5, sem I, deci asta inseamna ca nu raman corigent?

| Ioandelasal a răspuns (pentru unqbexter):

Da, nu ramai corigent, vei avea media anuala 5.