| Rockerrockin a întrebat:

Daca ma duc pe economic(sunt clasa a 8 a), la ce facultate, si ce meserie pot avea in viitor? Dar daca ma duc pe Turism?

2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Poti sa ai orice meserie si poti sa faci orice facultate indiferent de ce liceu urmezi. Normal ca daca faci un liceu la care se face multa matematica si pe urma te duci la politehnica o sa iti fie mai usor, dar poti la fel de bine sa faci filologie si pe urma sa dai la polithenica, o sa trebuiasca sa inveti putin mai mult insa e departe de a fii imposibil. Asa ca poti sa mergi la orice facultate. Doar invata bine la liceu si ia-ti bacul cu nota mare. Ca sa ai sanse sa intrii la o facultate buna (sau la facultatea pe care ti-o doresti tu).

| Ralukafay a răspuns:

La economic calificari profesionale de nivel 4: invatamant licealtime outehnician in activitati economice
-tehnician in administratie
Domeniul turism si alimentatie: calificari profesionale de nivel 4: a)invatamant liceal-tehnician in turism
-tehnician in gastronomie
b)invatamant profesional:-ospatar(chelner), vanzator in unitati de alimentatie
-angajare in meseria de ospatar/bucatar
-sau continuarea studiilor liceale in meseria de tehnician in gastronomie
Domeniul comert:Invatamant licealtime outehnician in activitatii de comert