| Marian2047 a întrebat:

Dacă nu iau bacul, primesc diploma de 12 clase? Adică e o diploma care arata ca am terminat 12 clase

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dati se da o diploma ca ai terminat 12 clase, e doar o hartie formala fara valoare insa

| dullcat a răspuns:

Buna.Raspunsul e nu, nu primesti nicio diploma. Eu cred ca poti totusi sa faci un efort si sa iei macar nota de trecere, dar nu vrei. Daca totusi reusesti sa iti aduni energia si te apuci de invatat, iti urez succes.

| Lioana a răspuns:

Da. Se da o diploma de absolvire a liceului. Asa arata.
https://lege5.ro/......e-577-2015
Din pacate nu te ajuta prea mult acea diploma. E mai mult pentru arhiva ta personala.

| ReddY25 a răspuns:

Da, însă nu sunt una și aceeași

| Sophieka a răspuns:

Da.
Diploma de 12 clase finalizate nu este aceeasi diploma cu cea de bacalaureat.

Deci vei solicita la secretariat diploma de 12 clase. Va trebuii sa mergi sa iti faci poze tip ca si pentru carnetul de elev etc, care vor fi date pentru diploma de 12 clase.
Va dura o perioada, saptamani sau luni pana sunt gata diplomele iar pana atunci, daca ai nevoie pentru angajare sau vreun curs, vei solicita o adeverinta tot la secretariat, prin care aceasta scrie ca tu elevul x ai finalizat la liceul respectiv cele 12 clase de scoala pentru locul de munca sau cursul cutare.

Ai oferte de locuri de munca si fara bac. Stai linistit ca nu totul se rezuma in bac si facultate desi sper sa reusesti sa iei bacalaureatul, daca nu, poti incerca si la anul sau cand esti pregatit.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Premile și Diploma se acordă celor care au luat și examenul final, bacul.
Dar nu te descuraja, Succesul și viitorul tău nu ține de Bac.

Răspuns utilizator avertizat
| gogugogugogu a răspuns:

Nu. Ori diploma de bac, ori nimic.

| Solann a răspuns:

Daca nu iei bacul, orice hartie ti-ar da (nu e diploma, e adeverinta), e valabila aia de 10 clase. Si se considera absolvite doar 10 clase. Pune mana pe carte ca sa nu pierzi cei 2 ani. Si fara diploma de bacalaureat nu faci nimic, nu te angajezi nicaieri.