Întrebare recomandată | 3243F6 a întrebat:

Vreau sa pot vorbi foarte bine si corect in fata unui public. Cum dezvolt aceasta calitate? Ceva sfaturi, carti?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

In primul rand trebuie sa apelezi la niste trucuri, adica sa ai discursul bine pregatit, dar nu tocit, preferabil segmentat in ideile principale pe o foaie pe care mai poti arunca un ochi, sa iti controlezi tonul si intonatia, sa faci pauze atunci cand ai nevoie, foarte necesare si pentru public astfel incat informatia sa fie perceputa mai clar, sa tintesti spre anumite puncte ale camerei unde sa te uiti si sa iti imaginezi ca publicul nu poarta haine. :))) In al doilea rand, practica practica si iar practica, oricand ai ocazia.In multe orase exista clubul Toastmasters, te va ajuta enorm cu telul tau sa te inscrii.Am fost si eu la cateva intalniri de-ale lor.Vezi si ce zice lumea pe aici:

https://www.youtube.com/results?search_query=cum+vorbesti+in+public

https://www.youtube.com/results?search_query=cum+tii+un+discurs

https://www.youtube.com/results?search_query=public+speaking+tips

Succes!

https://www.toastmasters.ro/

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Incepi pe o audienta mai mica, un grup de prieteni de exemplu, rude, parinti etc
nu te dezvolta cartile prea mult pe aceasta parte... ci practica!
cred ca la tine sa vorbesti corect si bine este pentru ca atunci cand ai emotii nu stii ce sa spui si/sau te balbai.
cartile citite da pot si ele sa te ajute dar mai mult sa iti dezvolti un vocabular...
emotia nu ti-o stapanesti daca citesti carti fie ele si motivationale, sau cele care te-ar putea invata sa te comporti si exprima in fata unui public

| mODIN a răspuns:

Nu stiu in ce oras locuiesti, dar e o organizatie care se numeste "Toastmasters" in multe din ele, unde poti merge sa-ti dezvolti aceasta abilitate la intalnirile saptamanale.

| 3243F6 explică (pentru mODIN):

Nu stiam de clubul asta, mersi mult.

| SkandallKamataru a răspuns:

Banuiesc ca te referi cum sa nu te balbai si sa ai emotii... ei bine, faci asta exersand si vorbind mereu.