| 1Chris1 a întrebat:

Daca nu ma prezint la unul din examene de la evaluarea nationala mai intru la liceu? Mai exact, ma prezint la limba romana, dar la matematica nu.

Ofer funda pentru un raspuns corect.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ce prostie! --- este ca si cum nu l-ai fi dat. Chiar daca, la matematica, vei lua o nota sub 5, tot vei promova in treapta inferioara a unui liceu. Aceasta, pentru ca media de admitere este media aritmetica intre media generala la Evaluarea Nationala si media generala de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a.

Daca nu participi la niciuna din cele doua etape de admitere in liceu si, ulterior, soliciti un loc in clasa a 9-a vei fi repartizat de catre comisia judeteana de admitere pe locurile ramase libere. Vezi art. 62 din Metodologia de admitere in liceu:http://www.admitereliceu.ro/......i_2013.pdf

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu intri. Mai mult, neprezentindu-te la unul, pierzi tot, e ca si cum nu ai fi dat examenul.

| FyTzE a răspuns:

DA intriwinking acum 5 min am auzit la Tv chiar daca nu te-ai prezentat la una dintre evaluari poti intra la liceu.devil

| Andre129 a răspuns:

Bună! Deci, dacă nu te prezinti la proba data la romana sau matematica vei fi "obligata" ca sa zic asa sa dai probele in a doua sesiune a Evaluarii Nationale şi vei fi repartizata atunci la liceul cu locuri ramase!