| anonim_4396 a întrebat:

Daca nu stim definitia corecta a unor cuvinte de ce trebuie sa le folosim?

9 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Pentru ca exista in limba romana, si noi ca romani vorbim aceasta limba. Daca poti folosi un sinonim, e in regula. Daca nu, asigura-te ca stii exact ce inseamna un cuvant inainte de a-l folosi. Asta inseamna a avea un vocabular bogat. Exista si dictionar explicativ online. Succes!

| summertime a răspuns:

Daca nu stii ce inseamna, nu le folosi.Incearca sa le inlocuiesti cu alte cuvinte inteligente.

| Savy a răspuns:

Nu definitia corecta a cuvintelor te ajuta sa le folosesti ci cunoasterea sensului si aplicarii lor. Daca atunci cand utilizezi cuvantul nu iti sare pe creier definitia insa sti ce inseamna e la fel de bine. Mai bine insa e sa eviti utilizarea daca n-ai habar de insemnatate. Nu te face sa pari mai inteligent ci doar... un tilica intr-ale limbii romane care vrea sa para inteligent.

| unknownn a răspuns:

Pai le folosim ca sa parem mai inteligenti

| Chiti a răspuns:

Ca sa parem inteligentilaughing

| anonima13 a răspuns:

Nu trebuie sa le folosesto daca nu sti ce inseamna, asta poate duce la o mare gafa de unde te poti face de tot rasul, daca doresti sa iti dezvolti vocabularul trebuie sa folosesti cuvinte mai inteligente dar care sa stii ce inseamnahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ptr ca le ghicim directia.Tu, daca nu stii drumul spre un oras, cind vezi semnul cu sageata dedesubt mai ai nevoie sa-ti spuna cineva ca trebuie sa mergi spre nord daca sageata o arata deja?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Af oriunde si oricand inseamna a fi omniprezent,asa m-a invatat tovarasa educatoare, daca nu e asa o dau dracu, asa e?

| ioanabizau71 a răspuns:

Deoarece asa spun profesorii! sau parinti! sau ca vrei tu!