| Th3Unknown a întrebat:

Suflet,care este definitia sa corecta?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Tradus din ebraica ''nepes'', adica ''suflet'' sensul initial este acela de a da viata.Sunt si numeroase aparitii cu referinta psihica acopera diferite stari ale constiintei, sediul dorintelor fizice, sursa emotiilor, sau este asociat cu cu vointa si cu actiunea morala.Deci intalnim in unele cazuri ca inseamna un nivel superior al vietii psihice.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru EmaS):

Starile emotionale, nu sunt cauzate de suflet.
Totul are loc la nivel cerebral.
Sufletul este interpretarea subconstientului in functie de proprile prejudecati.
Prejudecati acumulate prin doctrina.

Nu exista suflet, animalele sunt contruiste similar noua.
Detin ratiune, constienta, dorinte fizice si stari emotionale.

Deci si ele merg in rai sau iad?

| Inferno a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Oamenii in vechime credeau ca centrul gandirii si al logicii este stomacul, este normal ca in vechime oamenii sa fi crezul ca starile emotionale vin din suflet. Din cauza asta se mai numesc si stari sufletesti. Noi am preluat traditia.

| charonmario a răspuns (pentru Inferno):

Inferno dai clasa sincer bravo

6 răspunsuri:
| charonmario a răspuns:

Sufletul vine de la Dumnezeu in momentul conceperii parintii contribuie doar cu material genetic însa fara sufletul trimis de sus conceperea nu ar exista ar fi material genetic si atat sufletul vine de la Dumnezeu si ar trebui sa se intoarca la Dumnezeu nu sa aiba alta destinatie

| RaluuxD a răspuns:

Suflet=Libertate

| Speed2012 a răspuns:

Definitia ortodoxa aproximativ completa (cat stiu din ea):Sufletul este o substanta vie,invizibila ochiului uman, fara de care nu se poate trai, necorporala, nemateriala, lipsita de culoare si servit de un trup omenesc (servit se refera locul unde se afla).