| Kornuletz540 a întrebat:

Dacă o viitoare mamă obișnuiește să consume canabis, ecstasy sau opiu în timpul sarcinii sau înaintea ei, atunci sunt șansele mari ca respectivul copil, pe cale genetică, să devină consumator sau dependent de droguri?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu neaparat dar poate veni pe lume handicapat.

| Violleta2022 a răspuns:

Copilul nu poate devine consumator pe cale genetica, dar se va naste cu un handicap mental, din cauza drogurilor consumate de mama.

| relian a răspuns:

De aia iti este tie, sa nu jasa cu apucaturi ce zici? Aia n-ar fi nimic, poate sa iasă leguma, poate sa iasă mort și așa mai departe, cu defecte, cu cancere etc.
Tu nu stir ca femeia cand este însărcinată nu are voie sa ia nici o pilula fără sa întrebe medici? Tocmai de aia, pentru ca în general substanțele astea pot afecta fătul, în general destul de grav.

Chestiile ce tu intrebi, le moștenește oricum laughing chiar dacă mama se abține de la droguri și ale băuturi, țigări, copilul sigur iese sau are șanse foarte mari sa ia urma mamei lui, asta sănătos fizic fiind.
Aceasta trăsătură, caracter slab, asta dea te lasă prada drogurilor și altor substanțe este un caracter care se transmite genetic.

| lpavel a răspuns:

Copilul sigur nu va deveni dependent de nimic, dar un lucru e sigur: se va naste handicapat, iar asta multumita mamei lui...
O astfel de femeie nu ar trebui sa aiba copii!

| mODIN a răspuns:

Sanse e enorma, nu pentru ca s-ar transmite prin sange dependenta, ci pentru ca ar invata comportamentul asta de la mama. Chiar si daca nu o vede explicit consumand droguri, va invata valorile si tiparele care te fac sa consumi. Ca sa nu mai zic ca e o sansa mare sa iasa cu handicap din asta.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu stiu. Dar stiu ca acel copil va avea sanse foarte mici sa se nasca sanatos. Cunosc o mama a unui fost prieten care era fumatoare inraita chiar si in timpul sarcinii si copilul respectiv a iesit cu sindromul down. Mai cunosc un caz tot asa cu o mama fumatoare inraita si ea, care a dat nastere la o fetita cu probleme la inima ( din ce imi aduc aminte vag, lipsea ceva valva de la una din cele patru camere ale inimii.

| Lupică27 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa te intereseze ca acel copil poate iesi handicat, si dupa sa te intereseze altceva.

| MrAM a răspuns:

Dependent nu. Cu posibile afecțiuni sau malformatii, foarte probabil.

| norisorulpufos a răspuns:

Tutunul și drogurile luate de o mamă inconștientă pot duce la malformații genetice.
Asta e răspuns și pentru cei care reproșează lui Dumnezeu ca se nasc copii bolnavi.

Răspuns utilizator avertizat
| MihailoviciS a răspuns:

Buna seara! Copilul după ce se va naște va avea extraordinar de multa suferință! Va avea malformații și probleme interne cu siguranță! Iar daca copilașul va trăii și va ajunge adult, ar putea avea intr-o oarecare măsură o tenta de a consuma droguri mult mai profundă decât cineva normal. Imagineaza-ti ce rău face pruncului fumatul, darămite drogurile