| alexalexandrusincerul a întrebat:

Daca renunt la facultate (anul 1 - buget) si vreau sa dau din vara la alta trebuie obligatoriu sa intru la taxa? Adica eu nu am terminat anul, am renuntat. Pentru ca stiam ca ai dreptul unui program de studii la buget, pot alege sa platesc taxa abia in ultimul an?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa platesti perioada de studii de la actuala facultate si apoi vei putea intra tot pe loc bugetat, bineinteles daca reusesti sa intri pe asemenea loc.
Conform art.142 din L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."

7 răspunsuri:
| Crash94 a răspuns:

Depinde de facultate. Unele te lasă să alegi tu anul în care să plătești taxa, pe când altele îți impun anul în cauză.

| minrest a răspuns:

Trebuie sa ai grija ca sa platesti taxa pentru anul facut, ca si cum ai fi fost la taxa. Si dupa aia ai dreptul la un rand de studii, ca orice cetatean. Esti la zero. Si, sigur, mai tebuie sa intri iar la buget, la cealalta facultate. Stii la fel de bine ca mine ca nu e usor, si nici sigur. Dar sa platesti taxa in ultimul an, vezi, asta nu se poate. Ce, suntem la piata? Ai date exacte pana in care trebuie sa dai fiecare rata. Succes!

| alessia5158 a răspuns:

Nu poti face nici alegerea la care te referi si nici nu vei fi scutit de plata taxei de scolarizare aferente anul bugetat la care ai renuntat --- originalul diplomei de bac nu-ti va fi restituit pana ce nu vei achita taxa!

| Andreac a răspuns (pentru Ioandelasal):

Daca am renuntat la doua facultati, platesc taxa pe doi ani(la a treia facultate)? Mai am posibilitatea sa ma inscriu(a treia oara)?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreac):

Daca ai fost pe loc bugetat la celelalte 2 facultati atunci va trebui sa le platesti pe amandoua, pentru perioadele in care le-ai urmat.

| andreeatm22 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dacă am fost la buget, timp de un an la o facultate, dar am renunțat și acum vreau sa ma duc la altă facultate, trebuie să plătesc primul an pe care l am făcut la prima facultate?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru andreeatm22):

Vei face primul an cu taxa, daca exista locuri cu taxa sau vei plati cheltuielile la prima facultate, vezi prevederile citate de mine in raspunsul declarat castigator.