| Mihai314 a întrebat:

Daca am facut un an de facultate la buget iar apoi am renuntat (nu am inghetat anul, pur si simplu nu am mai fost) si anul asta vreau sa dau la alta facultate, pot sa intru la buget la facultatea la care vreau sa dau? Mentionez ca la vechea facultate am facut doar 1 an de buget si ca atunci cand am renuntat nu am mai intrat nici la examene si probabil nici nu m-au bagat in anul 2. Si as dori sa stiu daca pot sa mai fiu la buget la facultatea la care vreau sa dau sau o sa am de platit taxa obligatoriu pentru ca am fost inainte la vechea facultate la buget? Totusi nu am terminat-o pe cealalta am facut doar 1 an din 3, iar aici unde vreau sa dau acum tot 3 ani sunt.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti intra tot pe loc bugetat doar daca platesti cheltuielile de scolarizare pe anul facut la prima facultate, conform art.142, alin.(6) si urm. din L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."

5 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

"si probabil nici nu m-au bagat in anul 2"
nu stiu acum, dar... CRED ca este si acum...
la un moment dat am auzit povesti de groaza, de gen, nu te mai duci deloc la facultate, la buget, si te lasa repetent, insa te baga la cu plata, AUTOMAT, si dupa 2-3 ani vin dupa tine cu executarea ca sa le platesti o facultate la care nu ai calcat deloc, doar pentru ca nu te-ai dus "oficial" sa inchei facultatea

in locul tau as merge fizic la secretariat si nu m-as lasa pana nu as obtine un status oficial, inainte de as face orice alta miscare

| Mihai314 explică (pentru Zuzu1991):

Multumesc frumos!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Mihai314):

Cu placere

| Gabryel85 a răspuns:

Da...numai ca anul se considera a fi la buget, chiar daca nu l-ai absolvit. Ai pierdut un an de buget.
Sfatul meu este insa sa lasi deoparte tara asta. Du-te, oriunde in alta parte. happy

| Mihai314 explică:

Am cautat pe net dar nu prea am gasit multe lucuri, asa ca daca stie cineva din experienta proprie sau din auzite dar cat mai sigur. Sau poate stiti unde se gaseste ceva pe net.
Dau funda!