| anonim_4396 a întrebat:

Daca restul impartirii unui nr. natural la 9 este 3, atunci restul impartirii aceluiasi nr la 3 este?( cu explicatii plss puppy dog eyes)Funda

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Maria, cred ca restul cautat este 0.
Uite si explicatia.
Sa consideram un numar natural oarecare a. Daca il impartim la 9 obtinem catul ( pe care sa - l notam cu b si care va fi tot un numar natural) si restul 3. Conform teoremei impartirii cu rest, putem scrie ca:
deimpartitul = impartitorul *catul + restul.
Cu semnul "*" simbolizez operatia de inmultire.
Deci, in cazul nostru avem: a = 9*b + 3 = daca dam pe 3 in factor = 3(3*b + 1). Daca impartim numarul a la 3 avem:
a : 3 = 3(3*b + 1) : 3 = dupa simplificare cu 3 = 3*b + 1.
Asadar, se observa ca numarul a s-a simplificat cu 3, deci el se imparte exact la 3, deci restul impartirii lui a la 3 este 0.
Poti analiza si cateva exemple. De pilda, 21 : 9 = 2 rest 3, dar 21 : 3 = 7 rest 0. Sau 30 : 9 = 3 rest 3. dar 30 : 3 = 10 rest 0.
Asta e parerea mea. Sper ca te-am putut ajuta. Bafta!

1 răspuns:
| xlollypop a răspuns:

X impartit la9=y rest 3 rezulta x=9y+3 rezulta x=3(y+1) ximpartit la3=3(y+1):3 rezulta restul este 0