| anonim_4396 a întrebat:

Daca termini facultatea de biologie si fac master pe biologie moleculara, as putea sa ma angajez la un laborator sau sa lucrez in cercetare?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Asta se face așa.
Să te preocupe ceva efectiv. Doar așa, hai în cercetare, așa nu merge.
De prin anul 3, te gândești la licență și mergi la un prof și dorești să lucrezi cu el. Dacă ai un institut de specialitate la tine în oraș, faci o cerere de internship, practică și mergi să vezi cum mumcesc oamenii acolo, vezi ce idei au, dacă au idei, cum procedează cum gândesc. Dacă faci toate astea, la master îți propui să ai o idee cât de mică, să cercetezi o virgulă la ceea ce se știe până acum. Apoi cu profesorul împreună poate publici ceva într-o revistă de specialitate, sau în una a facultății.
Iar când apare un post liber la un institut de cercetare și se organizează concurs, participi. Dacă câștigi concursul poți să te angajezi.

| alina2k18 a răspuns:

Da, bineinteles dar e de preferat sa incerci sa te angajezi part time daca poti inca din timpul facultatii si sa faci ceva. Majoritatea laboratoarelor mari cer experienta la angajare asa ca te ajuta daca ai lucrat macar 1 an inainte.

| Bizon95 a răspuns:

Da, EVIDENT
ca, de aia ai facut biologie molecularawinking
SUCCES! MERITIwinking

| TheGentleman a răspuns:

Evident că poți. Baftă

| Speranta12 a răspuns:

Da normal.

| Xalion a răspuns:

Am auzit ca in Romania, nu prea exista laboratoare de cercetare. Cu licenta, pot sa devin medic de laborator? Sau e necesarA medicina generala?