| stelistu720 a întrebat:

Daca trebuie sa-mi prezint opinia despre o poezie sau un text, ce trebuie sa scriu? Dau funda celui mai bun raspuns!

10 răspunsuri:
| Ella3133 a răspuns:

Incepi cu una dintre acele formule(chiar daca nu esti la liceu sunt sigura ca iti vor da puncte in pluswinking )
Acele asa zise formule sunt
In opinia mea si continui cu ce crezi tu...
sau
Din punctul meu de vedere si continui cu ce crezi tu despre poeziewinking

| sanda45 a răspuns (pentru Ella3133):

De fapt chiar daca nu esti la liceu se invata in generala,sunt formule de inceput, mediane, si de sfarsit, fiind specifice unui basm, ele sunt "eu cred ca ","Eu consider ca","din punctul meu de vedere","dupa parerea mea","in opinia mea".

| CoCa8coLa a răspuns:

În primul rând trebuie să spui prin ce captivează opera în cauză, să vorbești despre mesajul ei, să faci o mică caracterizare a personajului care te-a impresionat, sau a eului liric dacă e poezie...și pentru a accentua unele momente compar-o cu o altă operă cu care ar avea ceva comun; mai poți selecta unele citate care ți-au plăcut.

| Augustin_Corduneanu_1997 a răspuns (pentru CoCa8coLa):

Ma enervati la culme astia care nu stiti nimic si scrieti un raspuns doar pentru. puncte in ***. Cum dracu sa facu" o mica caracterizare a personajului " intr-o opera lirica. OPERA LURICA NU PREZINTA O ACTIUNE => NU SUNT PERSONAJE

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Sa presupui un raspuns mai amplu, subiectiv care vizeaza modul in care a fost insusita deprinderea de a argumenta.

| 12AA a răspuns:

Trebuie sa folosesti structuri precum " Din punctul meu de vedere", "In opinia mea" "Imi da impresia ca" sa privesti totul din perspectiva ta si sa spui fix ce crezi tu si cum ti se pare tie nu uita de structurile de mai sus sunt esentiale. Bafta! Funda?

| anonim5491 a răspuns:

Pai inceputul trebuie sa prezinte neaparata la opinie"Consider ca opera lirica redactata in fragmentul de mai jos... trebuie sa iti expui parerea prin cuvinte cheie cum ar fi" fara indoiala","in plus","de asemenea"-ca text argumentativ iar la sfarsit trebuie sa scrii "in concluzie" te pot ajuta si verbele cu valoare expresiva infaptuieste incorporeaza prefigureaza adanceste puncteaza marcheaza reliefeaza etc imi dai funda?

| DianaChiriac a răspuns:

Bună ^^!
EXPRIMAREA OPINIEI DESPRE MESAJUL UNEI OPERE LIRICE / EPICE :
Pentru a-ți exprima și a-ți motiva opinia despre semnificațiile sau despre mesajul unui text epic/liric trebuie să urmărești, într-o compoziție argumentativă, a convinge lectorul că punctul tău de vedere este just.
În redactarea textului argumentativ trebuie sa ai în vedere următoarele obiective :
INTRODUCERE : să precizezi tema textului liric. Exemplu :" Opera literară "___" de ___ este un text liric/epic care are ca temă ___
CUPRINS ( daca este text liric) : să identifici ipostaza eului liric și modurile de expunere, să-ți formulezi clar opinia, prin raportare la ideile poetice (mesajul), să-ți motivezi prin exemplificăi opinia exprimată.
ÎNCHEIERE : să formulezi o concluzie despre mesajul operei literare.
Exemple ( în textele lirice ) :
" Vocea lirica își face prezenta "
"Mesajul poetic transpare în viziunea originala și expresivă în care este zugrăvit peisajul "
" Accentul cade pe imagini artistice "
Cu formulele acestea nu dai niciodata greș! O zi bună happy!