| Young27338273 a întrebat:

Salut. Știind că DISPLAY UL TELEFONULUI/TV Ului este FORMAT din MILIOANEE DE PIXELI de culori primare (alb, negru, roșu, galben, albastru, verde) de ce când vezi că CURGE O CASCADA VEZI CULOAREA EI NATURALA (INCOLORA) ATUNCI CUM E POSIBIL?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Cum foarte bine a explicat Bula, spectrul de culori este obtinut doar prin combinarea celor 3 culori primare: rosu, verde, albastru (RGB).

Numarul total de subpixeli pentru un ecran cu rezolutia 1920x1080 este 2.073.600 inmultit cu cele 3 culori primare, pentru ca fiecare pixel e format din 3 subpixeli.

Fiecare 3 subpixeli detinand cele 3 culori, se combina intre ei, si valorile pe care le pot lua, variaza de la
0 (cand toti 3 sunt 0, obtii negru absolut)
la 255 (cand toti 3 sunt 255, obtii alb).

Culoarea apei este obtinuta folosind nuante foarte deschise de albastru marin,
adica R (rosul) ramane la valoare 0,
G (verdele) poate varia intre 200 de exemplu, si 255,
si albastrul poate varia la fel, de la 200 la 255 (sau mai putin de 200, dar deja se trece intr-un verde crud)

combinat cu alb si gri deschis (cenusiu deschis).
Sau chiar cu nuante de maro la nevoie.

Secretul pentru a obtine o imagine realista e alternarea nuantelor in micro zone.

Ca sa intelegi, deschide o imagine cu o apa, de exemplu un parau de munte, sau o cascada, in Paint sau in GIMP, sau in orice editor foto.
Apoi mareste la maximul permis.

Ce o sa vezi acolo sunt pixelii individuali.

| Young27338273 explică (pentru NLS):

A da așa e Mulțumesc mult Un An Nou fericit alaturi de cei dragi numai bine seara frumoasa în continuare

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Culorile de baza la un display sunt: rosu, verde, albastru
Din aceste 3 culori se combina toate celalalte culori.
Alb este combinatia celor 3 culori de baza, la intensitate maxima.
Negru este cu toate cele 3 culori complet stinse.
An nou fericit!

| Young27338273 explică (pentru Bula):

Pai și incolorul? Mulțumesc mult an nou fericit și ție

| NLS a răspuns (pentru Young27338273):

Https://www.wallpaperflare.com/......aper-bndmj

Ia ca exemplu imaginea aceasta.
Esti de acord ca daca o maresti (in Paint), o sa vezi zone de alb, diferite nuante de verde marin si diferite nuante de albastru (atat mai inchis cat si mai deschis )?
Plus multe alte nuante inchise, pana la maro inchis sau o tenta de negru (gri inchis).

Asa arata marit acolo in zona cascadei (si nu am marit foarte mult):

https://imgur.com/a/UNpWA0c

Răspuns utilizator avertizat
| helpforyou a răspuns:

An Nou Fericit!

| Young27338273 explică (pentru helpforyou):

Mulțumesc la fel și ție

| 1997onur97A a răspuns:

An nou fericit-_-

| Young27338273 explică (pentru 1997onur97A):

Mulțumesc la fel și ție...