| Whitecc a întrebat:

Daca vreau sa devin inginer petrolist trebuie sa urmez neaparat facultatea de ingineria petroliera din Ploiesti sau pot urma si o facultate de inginerie chimica (Bucuresti). De asemenea daca aveti mai multe informatii m ar ajuta.

4 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Daca vrei pe diploma de inginer sa scrie o specializare di domeniul petrol si gaze atunci du-te la Ploiesti. Daca vrei sa faci chimia la Poli, atunci vei fi inginer chimist cu specializare in una din ramirile chimiei.

| Whitecc explică (pentru GdX):

Dar pot sa practic in domeniul petrolier cu o diploma in ingineria chimica?

| GdX a răspuns (pentru Whitecc):

Depinde ce in domeniul petrolier. In ziua de azi, cu diploma de inginer poti lucra cam in orice domeniu TEHNIC ingineresc.

| ColorPage a răspuns:

Cam banuiesc ce vrei tu. E mai bine sa faci UPG Ploiesti.