| anonim_4396 a întrebat:

Ce avantaje si dezavantaje are Ungaria din aceasta asezare geografica? [ Europa centrala]?

3 răspunsuri:
| RzzV a răspuns:

Avantaje: faptul ca e in spatiul shenggen, de asemenea e in UE.Alt avantaj ar fi faptul ca, capitala lor e pe Dunare si ii foarte vizitata. Au lacul Balaton unde merg multi turisti. Clima este una placuta la ei, un pic mai cald ca la noi.
Dezavantaje: nu cred ca ar fi, poate doar unu: acela ca au granita cu noi.

| PixieTrixie a răspuns:

Chiar la ungaria sunt acum la geogra big grin
Dezavantaje :
- nu are mari/oceane
- nu are munti, cei mai mari avand ~500 m
- nu prea au resurse

Avantaje:
- densitatea populatiei e mare
- cele 4 anotimpuri sunt bine definite
- mici rezerve de carbuni
-predomina sectorul tertial