| MeAndMe1000 a întrebat:

Dati-mi exemple de substantive provenite din alte parti de vorbire prin conversiune.

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Eu aş propune nişte alte exemple...
Leneşul mai mult aleargă şi scumpul mai mult păgubeşte.
Leneşul şi scumpul sînt substantive provenite din adjective.
Alt exemplu...
Frumosul e mai mereu cu ochii în oglindă. Frumosul, substantiv, provenit din adjectiv.
Aratul e o muncă agricolă. Aratul e un sbstantiv provenit din adjectivul arat ( ex. Pămîntul arat ) dar şi din verbul a ara, la modul participiu.
Cîteva cazuri mai intersante ar putea fi substantivele proprii, ca nume de familie, provenite din o serie de verbe.
Exemple: Oprea, Mergea( tenismanul ), Folosea. Atenţie! în cazurile date, toate verbele sînt la imperfect, cu accent pe ultima silabă, iar substantivele în cauză folosesc accente diferite.
Un caz cumva năstruşnic ar putea fi şi următoarea glumă:
La un examen de limba română( proba orală) unui elev i se cere să analizeze sintactic propoziţia: Venea o moară pe siret. ( În speţă, titlul celebrei lucrări din creaţia lui Sadoveanu).
Elevul răspunde foarte nonşalant.
Subiect: Venea
Predicat : omoară.
- Interesant, spune profesorul! Cum ai aflat?
- Am pus întrebarea pe lîngă predicat şi am aflat subiectul!
- Da, şi cum ai pus întrebarea?
- Păi da! Cine omoară pe Siret? Venea!

1 răspuns: