| AndreutsaaaXD a întrebat:

>:

Complementul circumstantial de loc prin ce parti de vorbire este exprimat? Puteti sa imi dati si exemple la fiecare va rog?
Dau funditaaa+vott! :*

2 răspunsuri:
| andramaria23 a răspuns:

Complementele circumstanţiale – arată o circumstanţă (împrejurare) în carese petrece acţiunea. Pot fi:a). complement circumstanţial de loc; întrebări: unde?, de unde?, până unde? Se exprimă prin:
1)
substantive, pronume sau numerale în cazul acuzativ precedate de prepoziţie; ex.: Mergem la şcoală. prep.+subst.Ac
CCL

2)
substantive, pronume sau numerale în cazul genitiv precedate de prepoziţiile: deasupra, de-a lungul, dedesubtul, de jur împrejurul, înstânga;
CCL
ex.: Deasupra acestuia locuiesc eu.prep.+pr.dem.G. 3)substantive in cazul dativ (D locativ);
CCL
ex.: Stai locului!
4)
pronume personal sau reflexiv în cazul dativ (posesiv);
CCL
ex.: Î naitea-mi se întindea o pădure.prep.+pr.D.posesiv
5)
adverbe si locuţiuni adverbiale de loc;
CCL
ex.: Aici nu mai avem ce face.adv.de loc

| Amet_Mihai_1998 a răspuns:

Este exprimat prin:Raspunde la intrebarea UNDE?
Nu este exprimat prin nicio parte de vorbire si se caseste in cazurile:Ac si D
Asta a fost tot paaaa