| anonim22378 a întrebat:

Dati exemple de substantive in N, A, G, si D si analiza lor gramaticala.help me please...

Răspuns Câştigător
| fularrosu a răspuns:

Andreea, uite niste exemple:
N: Caietul este albastru.(caietul= substantiv comun, singular, neutru, caz nominativ=> subiect (cine?) )
A:Am vazut-o pe Irina ieri.(Irina= substantiv propriu, singular, feminin, caz acuzativ=> complement direct (pe cine?) )
G:Cartea fetitei este colorata.(fetitei=substantiv comun, singular, feminin, caz genitiv+sufix diminutival=>Atribut substantival genitival (a cui?) )
D: I-am dat Mariei pantofii mei.(Mariei= substantiv propriu, singular, feminin, caz dativ=>Complement indirect(cui? )
Speeer ca ti-am fost de ajutor pentru ca mie mi-au iesiiit ochii scriind asta big grin

5 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Iti faci temele de vacanta pe TPU?

| denisa402 a răspuns:

N : CAINELE merge pe strada. (cine merge pe strada? cainele)
cainele: subiect exprimat prin substantiv, caz nominativ, gen masculin ...naaa habar n-am ce mai trebuie sa precizez ...trebuia sa precizezi tu asta dar infine. ce clasa esti? de ce nu le faci singura? e chiar asa greu?laughing

| Mihaies a răspuns:

Vezi şi aici cum se face face analiza gramaticală a substantivelor:
http://limba-romana.ucoz.ro/