| obsesion15 a întrebat:

Am o mica nelamurire.Am invatat la scoala despre monolog ca mod de expunere dar nu am inteles cand si cum este folosit. Mi-ati putea da niste exemple de opere in care intalnim monologul ca mod de expunere predominat.Ms anticipat si fara raspunsuri deplasate.

Răspuns Câştigător
| MidnightSun a răspuns:

Pai atunci cand cineva tine un discurs(monolog adresat), cand cineva se gandeste in mintea lui(monolog intern), atunci cand cineva vorbeste cu voce tare, insa fara a primi un raspuns. Monologul este un tip de discurs continuu in care nu se asteapta un raspuns. Ca opere...iti poti recomanda fragmente din "amintiri din copilarie" de Ion Creanga sau din schitele lui Caragiale, nu am alte idei. Pup si sper ac te-am ajutat>big grin

4 răspunsuri:
| Adorable a răspuns:

Monologul pe romaneste este momentul in care un individ vorbeste singur, isi spune ceva in gand, nu este o comunicare intre doua persoane.

| Biank_8453 a răspuns:

Ce este monologul? Atunci cand o persoana isi spune lui insusi ganduri, sentimente. De exemplu, x isi spune: "ce mult mi-ar place sa ies azi cu prietenii" etc.

winking

| RoXiiiii_7313 a răspuns:

As sti o opera, dar monologul nu este modul de expunere predominant, dar stuiu unde e(cuma apus si Bill4ever, in acea opera se gaseste monolog intern). ar fi vorba despre opera Doua loturi de I. L. CAragiale, atunci cand /popescu merge a doua oara la chivute acasa, dupa eliberarea lor. isi face in mintea lui o idee despre ce ar pitea sa le zica chivuta, cum sa se linguseasca pe langa ele.

Sper ca ti.am ot macar un pic de ajutor :*

| Lost0in0your0memories a răspuns:

Sa iti zic clar monologul este utilizat atunci cand vorbesti singur... cand nu te adresezi cuiva. te intrebi pe tine insuti. monologul poate fi de 2 feluri, monolog exterior cand tu spui cu voce tare ce te intrebi de exemplu"Oare chiar este bine sa nu imi fac tema" si monologul interior, cand te framanta ceva si in mintea ta apar o multime de intrebari dar nu ti le exteriorizezi.