| Alessia26 a întrebat:

Dati-mi si mie exemple de propoziti cu omofonele ( ori cand, nici o data, intruna ) repede dau FUNDA:*

Răspuns Câştigător
| blueorange1302 a răspuns:

Omofonele sunt două sau mai multe cuvinte care se pronunță la fel
V-or veni maine.(pron. pers., pers. a II-a, pl., caz D)
Ei vor sa se joace.(vb. aux. „a voi", ajută la formarea viit)
V-a spus si voua?(pron. pers., pers. a II-a, pl., caz D.)
Va ploua si maine.(vb. aux. „a voi", ajută la formarea viit)
M-ai adus aici degeaba.( pron. pers., pers. I, sg., caz Ac)
In luna mai plecam la mare.
daca vrei altele gasesti pe linkul asta http://www.dexx.ro/index.php?a=index&d=Dictionar+de+omofone si ai de la A-Ţ

3 răspunsuri:
| abernader a răspuns:

Oricand esti binevenit! Ai planuit asta de dimineata, ori cand ai venit de la serviciu?; Niciodata nu-ti voi mai vorbi! La rubrica respectiva nu exista nicio data inscrisa.Intr-una din cele doua camere are loc petrecerea.As fi plecat de langa ea, vorbea intruna!

| qqYYDDzzOOrree a răspuns:

Omofonele sunt două sau mai multe cuvinte care se pronunță la fel
V-or veni maine.(pron. pers., pers. a II-a, pl., caz D)
Ei vor sa se joace.(vb. aux. „a voi", ajută la formarea viit)
V-a spus si voua?(pron. pers., pers. a II-a, pl., caz D.)
Va ploua si maine.(vb. aux. „a voi", ajută la formarea viit)
M-ai adus aici degeaba.( pron. pers., pers. I, sg., caz Ac)
In luna mai plecam la mare.
daca vrei altele gasesti pe linkul asta http://www.dexx.ro/index.php?a=index&d=Dictionar+de+omofone si ai de la A-Ţ

| Raul_Silviu_1997 a răspuns:

Cuv care se pronunta la fel dar se scriu diferit :*