| Ciobanu_Stef_1979 a întrebat:

Dati-mi va rog niste ghicitori grele cu raspuns. Cele mai multe ghicitori castiga.

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Daca rostesti numele meu, dispar. Cine sunt eu?

9 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Iată niște întrebări grele, cu răspuns.
Nu le găsești la adrese de pe Google.
* Cu ce se pedepsește bigamia?
Cu două soacre.
* Care este ultimul lucru pe care-l detestă femeile?
Liniștea.
* Ce seamănă nițel cu mersul la restaurant: comanzi un fel, pe urmă vezi ce e în farfuria vecinului și regreți că nu ai luat ce a luat el?
Însurătoarea.
* Ce spui iubitei atunci cînd vorbești singur?
Cele mai frumoase cuvinte de dragoste.
* Nu este inferioară bărbatului, nu e superioară, iar de egalitate nici nu poate fi vorba.
Femeia.
* Cine sunt aceia care știu mai multe lucruri despre femeile căsătorite decît bărbații lor?
Celibatarii.
* Cine sunt acelea care vor fi mamele de mîine dacă nu sunt atente?
Fetele de azi.
* Care este singurul joc de noroc binecuvîntat de biserică?
Căsătoria.
* Ce fac bărbații însurați?
Regretă.
* Care este ultimul lucru pe care l-a creat Dumnezeu, sîmbătă seara, cînd era foarte obosit?
Femeia.
* Care este acea lumină pe care ți-o dă altă lumină?
Speranța.
*Ce este aceea care, preferînd dezordinea, poate deveni anarhie?
Libertatea.
* Cum se numește un orgoliu needucat?
Aroganță.
* Care este opera nescrisă creată de incultură?
Bîrfa.
* Care este drumul pe care călătorește cauza pentru a ajunge la efect?
Condiția.
* Ce este ca iarba: o semeni, o crești și vine o „vacă" sau un „bou" și strică tot?
Dragostea.
* Care este acea persoană care e mereu lîngă noi să ne ajute în rezolvarea marilor probleme, pe care nu le-am fi avut dacă n-ar fi fost lîngă noi?
Nevasta.
* Ce este ca jocul de cărți: dacă n-ai o bună parteneră ( partener), mai bine aveai o mînă bună?
Sexul.
* Este foarte ușor de înțeles Este ca o carte deschisă... o carte de fizică cuantică, scrisă în limba vietnameză.
Femeia.
Mai știu vreo cîteva sute.
Alea, cu altă ocazie. Ce e mult ...strică!
Sănătate!

| Kaℓi a răspuns (pentru corolav):

Daca rostesti numele meu, dispar. Cine sunt eu?

| corolav a răspuns:

Pentru Kali.
Asta e ca una de pe vremea copilăriei mele.
Nimeni și cu Niminica au plecat de-acasă.
Nimeni a ieșit pe ușă,
Niminica pe fereastră.
Cine-a mai rămas în casă?
Cîndva exista un actor american (n. 1915) numit Zero Mostel.
Deci, dacă rosteai numele său rămînea... Zero.
Sau, luînd-o puțin pe calea enigmisticii, ar putea fi și...DD.
Adică, detaliat, traducem „d - îs - par"
= „dispar".
Sănătate!

| corolav a răspuns:

Pentru Kali
Ar putea fi și...clipa.

| corolav a răspuns:

Nu ți-au plăcut ghicitorile mele?
Ce cîștigă cele mai multe ghicitori?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă scrii pe google "ghicitori grele cu răspuns", vei găsi destule.

| AKARA0 a răspuns:

Ce e lunga si tare, se baga in gura si se scoate si are par - Periuta de dinti

Ce este lung se trage si se scoate pana iese ceva alb din el - Ugerul vacii

Ce este din lemn si oamenii se duc la ea - Biserica

| corolav a răspuns (pentru AKARA0):

La aceste întrebări nu trebuia pus, la sfîrșit, cîte un semn de întrebare?

| Bogolin_Leontin_1985 a răspuns:

Drintr-Un cos, Diana a luat 75 de strucuri, pentru prietenii ei.Sapte i-a dat lui Andrei, Iar 25 lui Mihai.19 struguri a oprit.Iar restul s-au mucegăit. Scrie, dacă ai aflat, Câți struguri a aruncat?