| Lala20 a întrebat:

Dati-mi va rog numele sau imagini cu niste picturi/ sculpturi celebre cu figuri/corpuri geometrice. Este un proiect pentru matematica, deci sa fie serioase!

3 răspunsuri:
| Sperman a răspuns:

Nasterea lui Venus.

| Crya a răspuns:

Poti cauta pe internet imagini cu sculpturi de Constantin Brancusi.
Cateva care mi s-au parut ca folosesc corpuri geometrice sunt : "Cocosul", "Coloana fara sfarsit" si " Masa tacerii". Le poti gasi usor pe internet. Mie mi s-au parut utile si sunt renumite lucrarile lui Constantin Bracusi deoarece lucrarile lui reprezinta forme simple (acesta a dorit ca lumea sa vada ceea ce se afla in spatele formei).
Bafta la proiect!
Sper ca te-am putut ajuta >big grin