| Borntohelp a întrebat:

DAU FUNDA Ce sunt numerele irationale si cum se poat diferentia fata de cele rationale (fara copy paste va rog)

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Nu orice numar care are o infinitate de zecimale este irational. Daca cifrele lui prezinta o regularitate in succesiunea lor, o perioada cum se spune, atunci este rational. Sa luam ca exemplu numarul 3/7. Impartind 3 la 7 se gaseste perioada 428571, asa ca 3/7 se poate scrie sub forma urmatoarei fractii periodice infinite:
3/7 = 0, 428571 428571 428571 42...
Un numar zecimal la care nu se constata o asemenea periodicitate nu este rational. De exemplu radical din 2 = 1, 4142135... este irrational.

5 răspunsuri:
| Locus a răspuns:

Numerele irstionale sun nr. rationale R-Q nr. reale

| noisolpXekuNemertXe a răspuns:

Numerele irationale sunt numerele care au un infinit de cifre dupa virgula care nu se repeta, mai exact numerele cu radical (exceptand patratele perfecte) sau fractiile neperiodice infinite.
Numerele rationale se noteaza cu R/Q.
"R" fiind multimea numerelor reale
"/" fiind - (minus)
"Q" fiind multimea numerelor zecimale

| Măă_Robert_2000 a răspuns (pentru noisolpXekuNemertXe):

"Q" fiind multimea numerelor rationale

| UnDeadMan a răspuns:

Numerele irationale sunt cele care nu se pot scrie sub forma de fractie, au o infinitate de zecimale care nu se repeta, de obicei numerele irationale sunt alea cu radicali
Numerele rationale se pot scrie sub forma de fractie, adica ''a''supra''b''.

| Virdol_Horia_1992 a răspuns:

Pai Nr iraționale sunt Nr care se scriu sub forma de radical dar sub radical nu este im pătrat perfect ex: rad.2, rad.3