| ixionJR a întrebat:

Dau funda celui care imi poate da cateva citate(strofa sau vers ) din Eminescu in care sa se regaseasca tema iubirii (minim 5 poezii diferite), si la fel tot din 5 poezii diferite dar de data asta sa se regaseasca motivul "viata" orice referitor la acestea 2. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| chery1995 a răspuns:

De câte ori, iubito, de noi mi-aduc aminte,
Oceanul cel de gheaţă mi-apare înainte:
Pe bolta alburie o stea nu se arată,
Departe doară luna cea galbenă - o pată (de cate ori, iubit-o)

Ce e amorul? E un lung
Prilej pentru durere,
Căci mii de lacrimi nu-i ajung
Şi tot mai multe cere. (ce e amorul)

Cu ochii mari în lacrimi, cu mâni subţiri şi reci;
Cu braţele-amândouă de gâtul meu te-anini
Şi parc-ai vrea a-mi spune ceva... apoi suspini...
Eu strâng la piept averea-mi de-amor şi frumuseţi,
În sarutări unim noi sărmanele vieţi...(departe suunt de tine)

O, rămâi, rămâi la mine,
Te iubesc atât de mult!
Ale tale doruri toate
Numai eu ştiu să le-ascult; (o, ramai)

astea sunt la tema iubirii

4 răspunsuri:
| Eduard a răspuns:

Luceafarul, Ce te legeni codrule, Inger si demon, Floare albastra si al cincia poezie o gasesti singur :p.

| IulianaRC a răspuns:

Luceafarul, floare albastra, calin file din poveste, dorinta, pe landa plopii fara sot;

| chery1995 a răspuns:

M-a fermecat cu vreo scânteie
Din clipa-n care ne văzum?
Deşi nu e decât femeie,
E totuşi altfel, "nu ştiu cum". (De-or trece anii...)

| chery1995 a răspuns:

Si la viata merge si natura sau? uite adresa http://www.romanianvoice.com/poezii/poeti/eminescu.php asta e cu multe poezii de eminescu. FUNDA?