| anonim_4396 a întrebat:

1. Media aritmetica a notelor din oral la matematica ale unui elev este 7, 40,iar nota la teza este 8.Calculati media lui la matematica stiind ca aceasta este media aritmetica ponderata,unde media la oral are ponderea 3, iar nota la teza are ponderea 1.
2.Determinati doua numere rationale pozitive, stiind ca suma dintre 75% din primul si 90% din al doilea este 879 si suma dintre 110%din primul si 120%din al doilea este 1246.
3. Trei robinete pot umple acelasi bazin astfelrimul curgand singur in 12 ore, al doilea curgand singur in 15 ore, iar al treilea curgand singur in 10 ore.
a)In cate ore pot umple bazinul curgand toate impreuna?
b)In cate ore pot umple bazinul ultimele doua curgand impreuna?

2 răspunsuri:
| sskumpik a răspuns:

Asta este o tema. Nu are ce cauta aici. Risti sa iti fie sters contulwinking.

| Criste_Antonia_M._2000 a răspuns: