| fireagun a întrebat:

DAU FUNDA! Daca urmez un liceu tehnic (electronica si automatizari) as putea iesii un inginer,dupa terminarea facultatii?
Daca da, care este minimum de salariu?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca inginer incepator, vei primii un salariu minim pe economie 1400-1600 lei, iar in cativa ani, cand mai capeti experinta, urci usor-usor.
Trebuie mentionat ca, nici o facultate nu vine cu posturi de inginer asigurate, asta fiind treaba ta sa trimiti CV-uri la companiile de recturare si sa-ti cauti de munca, indiferent ca esti inginer, sau simplu muncitor.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti iesi inginer dupa facultate, indiferent de liceul pe care il faci. Liceul in domeniu e un avantaj, mai ales pentru experienta ta.
Salariul poate fi chiar si minimul, sau mii de euro. Depinde cat de 'talentat' si muncitor vei fi, dar mai ales, de ce angajatori vei gasi.
Studiaza putin piata.

| AliGab a răspuns:

Locul de munca si salariul pe care muncesti conteaza doar de tine. Poti incepe de jos si poti ajunge la un venit foarte mare de ordinul miilor de euro/luna (lucrul pe platforme maritime ca freelancer) dar cu sacrificii enorme (viata personala, prieteni, timp liber, familie si uneori chiar riscul vietii). Dar vezi tu?! Inginer nu te faci dupa ureche ca s-ar putea sa dai gres...este o foarte mare responsabilitate de la un moment incolo, cand ajungi mai experimentat si nu iti permiti sa faci treaba de mantuiala., caci dintr-o neglijenta de-a ta pot avea de suferit angajati sau pot fi chiar pierderi de vieti. Asa ca te sfatuiesc sa te faci inginer automatist (in urma terminarii facultatii) doar daca te atrage domeniul sau ai inclinatii tehnice, altfel nu.
Eu ti-am vorbit de domeniul automatizarilor caci aici imi desfasor activitatea. In electronica nu stiu nici cerinte, nici beneficii.
Spor in alegerea buna!

| drakudark a răspuns:

Eu sunt clasa a 11/a pe același profil, dacă iti iei atestatul la final de a 12-a, Primești o diploma de tehnician tehnica de calcul. Mie de exemplu nu îmi place profilul și nici colegilor mei, dar e Ok, ca e lejer și pot învața pentu admiterea la medicina. XD In principiu, nu contează profilul, pentru ca poți merge la ce facultate vrei