| d33ajustme a întrebat:

Dau funda! Dati-mi si mie niste exemple de grupuri formale si informale!

2 răspunsuri:
| florinxD a răspuns:

Grupuri formale

Grupuri informale

Se constituie pe baza de acte si norme oficiale

Se constituie spontan, pe baza unor interese si preocupari comune, a nemultumirilor resimtite în comun fata de sefi, a vechimii în munca etc.

Au scop lucrativ

Urmaresc sprijinirea propriului interes, promovarea unei idei etc.

Apartin structurii organizatorice

Apartin structurii neformale, neoficiale

Regulamentul de functionare este oficial si obligatoriu

Se conduce dupa regulamente neobligatorii

Se modifica o data cu restructurarea organizatorica

Ramân neschimbate si dupa modificarea structurilor oficiale

Sunt conduse de un sef ierarhic investit oficial cu autoritate

Sunt conduse de un lider, ales datorita competentei si autoritatii sale.

| D33ajust4you a răspuns:

GRUP FORMAL:clase de elevi,formatii de munca, pluton de soldatii
GRUP INFORMAL:clasa de elevi, echipa de munca, grupa de studenti.