| ionut1603 a întrebat:

Dau funda!
Vreau sa ma mut de la real la uman, acelasi liceu, dar ma neliniștește gândul că din cauza pandemiei nu ma voi mai putea muta (trebuie sa dau si diferente). Am citit pe net ca transferul scolar e un drept al omului, dacă directorul sau cine poate face asta ar lua decizia sa nu se mai realizeze transferuri, asta nu ar fi o încălcare a drepturilor omului?
S-ar putea ajunge la situația în care sa nu se mai realizeze transferuri scolare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Transferul scolar nu este un drept fundamental, dintre cele prevazute de Constitutie. Este un drept acordat elevilor, daca indeplinesc toate conditiile prevazute de Regulamentul-cadru, de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, dar realizarea lui depinde si de aprobarea scolii de transfer, reusita la diferente si alte cateva conditii pentru situatii speciale.