| wonderfulbeautiful a întrebat:

Nu stiu exact daca a mai fost intrebarea legata de transferuri. Eu sunt la profil real mate info intensiv si as dori sa ma transfer la mate info simplu la un alt liceu. Imi puteti spune cu ce "o sa ma confrunt" legat:
De materii la care ar trebui sa dau diferente, la procedura de transfer(in cazul in care s-ar putea sa nu mai fie locuri) si in cazul in care mi se accepta transferul-aceste diferente se vor da in vara sau in toamna.
Aaa...si legat de acceptarea transferului-cand aflu daca sunt transferata? Eu in toamna anului urmator mai trebuie sa merg la fostul liceu?
Va multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Rd79 a răspuns:

Acum faza e ca nu stii peste ce profesori o sa dai nici acolo. In principiu, nu o sa gasesti profesori de informatica buni nicaieri (desi mai exista uneori exceptii).

Totusi, de ce ai vrea sa scapi de partea cu intensivul, mai ales daca te descurci? happy

9 răspunsuri:
| Rd79 a răspuns:

De ce vrei sa te transferi? Iti place alt liceu mai mult? Sau vrei sa scapi de partea de "intensiv"?

| wonderfulbeautiful explică (pentru Rd79):

Imi place mai mult liceul, dar pe de o parte si faza sa scap de partea de intensiv cu toate ca ma descurc

| Rd79 a răspuns (pentru wonderfulbeautiful):

In principiu, trebuie sa depui o cerere de transfer care parca trebuie aprobata de directorul liceului la care te duci si la cel de unde esti acum. Ce alte proceduri mai sunt poti intreba pe la secretariat.

| wonderfulbeautiful explică (pentru Rd79):

Chiar daca tranferul se face in alt judet?

| wonderfulbeautiful explică (pentru Rd79):

Ar fi mai usor. cu toate ca in acest domeniu(in informatica) trebuie sa muncesti mult pentru a obtine rezultate

| Rd79 a răspuns (pentru wonderfulbeautiful):

Da, cred ca e universal valabila regula asta, indiferent de judet happy

| Rd79 a răspuns (pentru wonderfulbeautiful):

Pai faza e ca daca vrei sa faci informatica pe bune (adica sa continui asa in viata), ceea ce faci la liceu nu e nici pe departe suficient. La liceu, chiar si la super mega intensiv, nu o sa inveti mare lucru, decat niste chestii de baza, unele din ele total nefolositoare.

Eu lucrez in domeniul asta de mult timp si stiu cum e. Am fost si eu la mate info, dar am invatat totul singur.

Oricum, intrebarea cea mai importanta este: iti place informatica? Vrei sa mergi pe drumul asta?

| wonderfulbeautiful explică (pentru Rd79):

De placut imi place, chiar e foarte interesanta. marea mea problema e ca unele lucruri au ramas cam nelamurite si am un profesor de care mi-e frica...

| Rd79 a răspuns (pentru wonderfulbeautiful):

Nu numai ca e interesanta, dar e si utila si poti avea un job foarte bine platit. Anyway, ti-am trimis un mesaj privat.

| Rd79 a răspuns (pentru wonderfulbeautiful):

Acum faza e ca nu stii peste ce profesori o sa dai nici acolo. In principiu, nu o sa gasesti profesori de informatica buni nicaieri (desi mai exista uneori exceptii).

Totusi, de ce ai vrea sa scapi de partea cu intensivul, mai ales daca te descurci? happy