| DiannaDi a întrebat:

Dau fundintza pentru un sfat bun:X cine stie o metoda buna de invatat la istorie, de exemplu, intr-un timp mai scurt, si bineinteles sa retii ceea ce ai invatat? big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

happyEu sunt la facultatea de istorie. Uite iti recomand sa te uiti la filme istorice si iti scrii pe ceva anii importanti.Acum nu stiu ce istorie trebuie sa inveti dar oricum la fiecare razboi invata asa1anii, 2cauza, urmari, 3parti implicate.succes

23 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Eu cand invatam pentru teme restructuram materia. O rescriam sub o forma mai scurta si mai usor de inteles. Alineat, liniute, cuvinte subliniate. Cand scrii o lectie ea iti ramane intiparita in minte. Dupa ce o recitesti de cateva ori iti va fi mult mai usor sa tii minte. Incearca sa inveti logic prin cuvintele tale si nu mot a mot ca in lectia din carte sau predata de profesor.

| AvalohAlyn a răspuns:

Cu totii am trecut prin experienta de a avea la scoala atât note bune, cât si note mai putin bune. Uneori notele nu reflecta munca pe care copiii o depun acasa pentru a invata. Acest fapt se poate datora uneori metodelor ineficiente de invatare sau de predare...

Psihologia a dezvoltat o serie de exercitii de memorie, care ajuta copilul sa invete mult mai repede si mai usor. De-a lungul anilor aceste metode au fost testate in scoli. In procesul de invatare putem folosi cu succes memoria vizuala si memoria auditiva.

Un caz ar fi acela in care unor subiecti li s-a cerut sa invete un text scris pe o coala alba de hârtie scris cu pix negru, iar altora li s-a cerut sa invete acelasi text, dar scris pe foi colorate. Cei care au invatat de pe foile colorate au reusit sa o faca intr-un timp mult mai scurt si au retinut textul o perioada mai lunga decât ceilalti. Acest lucru s-a intâmplat datorita impactului vizual asupra creierului. Acesta va retine mult mai usor o informatie care este pusa in valoare prin culoare decât una alb-negru. Memoria auditiva intervine atunci când citim un text cu voce tare sau il auzim de mai multe ori.

Multi copii se confrunta cu probleme când vine vorba de memoria auditiva, deoarece profesorii, in loc sa explice, dicteaza, iar copilul scrie mecanic, fara sa proceseze informatia ce i se ofera. Memoria auditiva poate fi educata prin ascultarea muzicii instrumentale atât in afara, cât si in timpul procesului de invatare. Alt lucru important legat de aspectul vizual este lumina. Este de preferat ca procesul de invatare sa se desfasoare in lumina naturala, in schimb, daca acest lucru nu este posibil, lumina de la bec trebuie intotdeauna sa bata din partea dreapta sau de sus. Fata de masa a mesei de studiu ar trebui in cel mai bun caz sa aiba culoare galbena. Culoarea galbena stimuleaza atentia, lucru de care este nevoie la maximum in timp ce se studiaza. De aceea este recomandat ca inaintea invatarii elevul sa se relaxeze, sa isi goleasca mintea de problemele sale, sa faca respiratii adânci, si de-abia dupa aceea sa se apuce de studiu. Este mult mai bine ca el sa isi pastreze aceasta atentie maxima timp de zece minute si sa invete cât mai mult, decât sa isi lase gândurile sa hoinareasca si in aceste zece minute sa nu invete decât doua propozitii.
Gasiti metode inteligente, dar si amuzante de invatare

De multe ori insa sunt materii la care un copil nu poate invata totul pe dinafara, cum ar fi anii la istorie. De aceea trebuie gasita o metoda inteligenta, simpla si amuzanta de a-i tine minte, cum ar fi asocierile si apoi nascocirea de povesti. De exemplu: 1 poate fi ca un cui, 8 poate fi ca un covrig, 9 ca un balon cu ata, 6 ca un ciorchine cu struguri, 2 ca o lebada, si asa mai departe. Acum, de exemplu, daca avem de invatat numarul 1926, cream o poveste amuzanta cu cuvintele asociate fiecarei cifre: am intepat cu cuiul un balon, care avea desenat pe el o lebada ce mânca un ciorchine de struguri albi. De acum, data viitoare când va trebui sa ne reamintim aceasta data, automat ne va aparea aceasta poveste in cap, si noi vom sti data exacta.

Alt secret pentru a imbunatati procesul de invatare este simplificarea lui, schematizarea. Mai intâi ideile principale, cele mai importante, si abiaapoi detaliile. Elevului i-ar fi mult mai usor sa invete acasa daca ar fi foarte atent la ceea ce vorbeste profesorul in timpul orelor de curs. S-a demonstrat, de asemenea, ca se invata cel mai bine când predai ceva, de aceea, nu ezitati in a-l incuraja sa explice colegilor sai lectia din nou, sau chiar dumneavoastra.
Somnul este un factor extrem de important, care poate duce la performante. Cele mai bune ore de dormit sunt intre 22. 00 si 1. 00, deoarece in acest interval corpul secreta anumiti hormoni, ce restabilesc echilbrul si relaxeaza mintea. Incercati sa va determinati copilul sa se culce in jur de ora 22. 00-22. 30.
In cele din urma, dar nu lipsit de importanta, este sa transformam procesul de invatare la copii intr-o experienta interesanta, placuta si distractiva, fara sa apara ideea de a-l obliga sau forta sa invete.

| EUSIATIT a răspuns:

Foloseste telef si net la scoala

| ViVi a răspuns:

Pai eu asa fac citesc lectia apoi o scriu si citesc in acelasi timp happy apoi ce am retinut povestesc ca o profesoara apoi iar scriu iar citesc si tot asa big grinbig grin succes

| fevrier a răspuns:

Citeşte lecţia pe părţi de vreo 10 ori, apoi cap-coadă. La mine merge.

| marioBARCELONA a răspuns:

Se pare ca esti norocoasa.Aceasta materie te ajuta sa-ti poti face un plan(o schema)dupa care poti invata. Extragi in speciat datele istorice in care s-au derulat evenimentele.In momentul cand vei relua de invatat de la un anumit aliniat, rezerva-ti timp de a repeta ce ai invatat cu o zi inainte. Faptul ca scrii facandu-ti acea scema te ajuta prin faptul ca intervine memoria vizuala.
Sper sa-ti ajute aceste randuri.
Succes!

| lorra mng a răspuns:

Pai nu stiu cat de buna este ideea pentru tine dar... (chiar fosta mea profesoara de istorie ne-a spus metoda asta) daca ai vreo prietena, sora etc. sau daca nu cum zicea profesoara mea iti iei un animalut de plus sau o oglinda si o faci tu pe a profesoara, iar cuvintele mai dificile, anii le scrii de multe ori pe foaie, iar in caiet incearca sa le scrii cu o culoare care sa iti sara in ochi. nu stiu repet daca te va ajuta (sau iti va parea stupi) dar am incercat sa te ajut... mult succes

| AnaisC a răspuns:

Pai ia o foaie si un pix, e simplu scrie ideile principale din lectye, apoi citestele de minim 3 ori si...gata.

Răspuns utilizator avertizat
| Tanathoos a răspuns:

Eu is batha la istorie, dar am avut media 10pt ca am stiut cum sa invat. Cel mai usor inveti dimineata intre 9-11, deoarece creierul tau e odihnit. Ia cateva coli A4, uita-te prin caietul de notite si prin manual si scrie pe foaie informatiile esentiale despre lectie, dar si cateva detalii suplimentare, ca asta vor profesorii. Ai grija sa lasi cam 1cm spatiu intre idei, ca sa vezi mai bine fiecare idee separat, sa ti se intipareasca in memorie. Daca ai memorie vizuala, lucrul asta cu spatiul e neaparat, daca nu, fa cum vrei. P. S: Invata logic, incearca sa intelegi lectia, nu memora ca pagagalu'

| Brotacelu a răspuns:

Ia 4 pastile de piracetam[toate odata, sparte in bucatele mici] si 8 patratele de ciocolata[fara creme in interior, cu lapte de preferat] cu 30 de minute inainte de a t apuca de invatat, citesti tema de cateva ori si o sa fiewinking

mai iei inca 3 pastile si 6-8 patratele de ciocolata tot asa cu 30 de minute inainte sa spui lectia

la mine merge [ bine ca eu iau cate 6-8 odata si o ciocolata] cand sunt in sesiune

preturi : 20 de pastile [adica o cutie] de piracetam costa pana in 3 lei [il gasesti la farmacie] si o ciocolata intre 2 lei si 3 lei... cred ca meritawinking

piracetamu in combinatie cu ciocolata ajuta la o circulatie a sangelui mai bunawinking si astfel creierul se oxigeneaza mai binewinking

ATENTIE! Nu mari doza! Esti mica si nu esti invatata cu acest medicamentwinking

laughing)) Inca ceva... dupa vreo 3 ore o sa incepi sa casti adica o sa te cam ia somnuwinking... d-aia ti-am spus sa iei 3 pastile la scoala ca sa nu adormi acolowinking

Distractie placuta

| TeoIonela a răspuns:

Eu, una, invat de placere la istorie -are un mod de a ne preda, incat retin juma din lectie din clasahappytrebuie sa o iei usor si logic-adica, daca esti clasa a 8-a si urmeaza tezele invetzi lectiile dupa ce le zici de 2 -3 ori cu voce tare apoi spui ce ai retinut, te mai uiti si in caiet si vezi ce ai sarit, si data viitoare cand mai zici lectia o sa-ti aduci aminte ca ai uitat propozitia "x" si asa mai departe.succeskiss

| κίllą a răspuns:

Citeste cu voce tare, si incearca sa nu te gandesti la altceva,

| Ioanna2012 a răspuns:

Eu cand nu pot retine un cuvant sau o propozitie... o fac prin "semne" ceva ca si un dans...big grin laughing

| adelutza_9680 a răspuns:

Eu una retin ce am invatat daca citesc, nimic mai mult.Nu exista modalitati de a invata.La ani, eu repet de mai multe ori pentru a retine mult mai bine(aici fiind vorba de istorie, dar la toate materiile citesc si atat). Succes!

| cristina21 a răspuns:

De obicei cand aveam de invatat citeam lectia de cateva ori si pe urma scriam ce am retinut.controlam daca am sarit ceva...completam si mai citeam o data ce am scris.la mine a functionat sper sa reusesti si tu...multa bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata cate o parte din lectie si fa intre ele pauza de 10-15 min.
Dupa aceea repet-o in gand si nu te grabi, apoi s-o scrii pe o foaie.
Nu este cu timp scurt dar poti face si pauza de 5 min doar big grin, la scoala inainte de ora poti s-o mai citesti happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Citește de mai multe ori cu scopul de a memora datele istorice, locurile unde s-au desfășurat luptele, războaiele, cine le-a condus, etc. Istoria este o poveste!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inregistrezi citind lectia apoi iti pui castile in urechi si asculti ca o melodie
poti sta cu castile in urechi toata ziua dar dac asculti de 3-4 ori retii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, ia o foaie de hartie si scrie... un fel de plan de idei(ca la romana) in diferite culori fiecare idee.Citeste de 5 ori fiecare paragraf si apoi, cu ajutorul planului dezvolt-o

| anonim_4603 a răspuns:

Eu fac rezumatul si incerc sa scriu fff putin cu punctulele. linioare, subliniere ca sa retin usor... dupa ce citeesc de mai multe ori rezumatul scriu pe o foaie ce am retinut...sa stii ca la mine merge

| andreea97gheorghe a răspuns:

Mai bine scurtezi putin lectia, o scrii sub forma de schema, inveti schema, e usor cu schema si apoi incepi sa mai spui si de la tine...adica mai dezvolti ideile din schema. Sper ca te-am putut ajuta.love struck

| andreeutzykaa a răspuns:

Incearca sa fi atenta la ore si sa reti din clasa. apoi acasa scrie pe scurt lectia citesteo, si ce ai retinut povesteste apoi citesteo din nou si pe urma ce reti povesteste si tot asa pana retii tot. dar trebuie sa ai si tinere de minte ca de geaba azi sti si maine cand te asculta nu mai sti nimic... succes.