| MadQueen a întrebat:

Dau fundita ^_^! Am primit un proiect la scoala, la istorie in care trebuie sa scriem "curiozitati"( lucruri mai deosebite despre el sau viata lui ) despre o anumita personalitate. Eu am primit Iancu de Hunedoara si as vrea sa ma ajutati si pe mine. Scrieti-mi cat de multe curiozitati stiti despre el sau lasa-ti un link de la un site pe care pot gasi asa ceva. Multumesc celor care raspund ^__^... + fundita big grin

2 răspunsuri:
| cosminbadsin a răspuns:

Iancu de Hunedoara- de origine etnica romaneasca, dar integrat nobilimii maghiare prin educatie, religie, orientare politica-, a fost unul dintre campionii luptei antiotomane la mijlocul secolului al xv-lea.
A murit de ciuma in 1456, dar lupta sa antiotomana a reusti sa intarzie dominatia otomana asupra spatiului romanesc si sa amane cu circa 70 de ani transformarea Ungariei in pasalac.
Este tatal lui Matei Corvin(rege al Ungariei pe o perioada de 32 de ani).
In anul 1456 il inscauneaza la tronul Tarii Romanesti pe fiul lui Vlad Dracul, Vlad Tepes.