| didiDia a întrebat:

De azi de la pranz m-am hotarat sa NU mai ofer rezolvarea completa la exercitii/problem/intrebari. Oferirea solutiei integrale nu ajuta elevul, nu il motiveaza sa invete pe viitor, sa se lupte pentru rezolvarea unei probleme, ci il face lenes, din moment ce stie ca pe TPU se va gasi tot timpul cineva sa-i rezolva tema. Mai mult, treaba cu referatele ma irita la culme. Aia niciodata nu as face(sa dau cuiva un referat facut cap-coada ca lenesul sa-l duca maine la scoala drept rezultat al muncii lui). Cum putem opri fenomenul asta de cerere a rezolvarii complete a temelor? Cum putem sa-i determinam pe elevi sa ceara doar indicatii de rezolvare, urmand ca ei sa continue/realizeze rezolvarea, lucru care evident le-ar fi benefic? Cum putem sa-i determinam pe toti membrii (doar acei care ofera rezolvari) sa nu mai dea solutia integrala si in nici un caz sa nu mai dea referate/compuneri facute cap-coada, ci doar sa furnizeze niste idei(ex la compunere: "ai putea scrie despre a, b, c si mai departe te gandesti tu cum sa dezvolti ideile mele notate a, b, c")? Haideti sa ne unim impotriva lenei si a rezolvarii integrale a temelor. Propuneti metode. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| KnifeWrench a răspuns:

Salut,

Felicitari pentru initiativa, te sustin!

Personal, vad doua probleme mari in atitudinea membrilor care solicita raspunsuri, rezolvari, teme si proiecte complete:

1. Multi dintre ei nu stiu sau, din comoditate, nu vor sa-si formuleze cererea cum se cuvine. Mi se pare lipsa de respect si sfidare fata de cei dornici sa te ajute sa formulezi o cerere plina de greseli gramaticale, cu un limbaj de canal si lipsita de coerenta. Daca au nevoie de ajutor sau chiar doar de o simpla opinie, trebuie sa invete sa aprecieze anticipat dispozitia si implicarea celor care raspund.

2. Mi se pare, de asemenea, lipsa de respect (inclusiv lipsa de respect de sine) faptul ca persoanele in cauza cer solutii si rezolvari complete la teme. Pe langa faptul ca TPU nu aproba aceste cereri, e o dovada ingrijoratoare de neglijenta, comoditate si orientare spre frauda. Informatia e sanatoasa si e bine sa fie accesibila, dar cunostintele nu pot fi decat rodul muncii si invatarii individuale. Ma ingrijoreaza faptul ca sunt atat de multi elevi aici -si cine stie cati or mai fi in afara TPU- care abordeaza cu atat indiferenta si delasare propria educatie.

Personal, cred ca solutia ar fi, intr-adevar, sa li se ofere acestor membri doar raspunsuri care sa-i conduca spre rezolvarea temelor, ca in definitiv efortul si satisfactia sa le apartina. In cazul celor ce nu stiu sa-si formuleze cererea, as descuraja complet orice forma de ajutor.

Iti multumesc si te felicit inca o data pentru initiativa!

29 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu m-ai convins! Iata de ce :
* userii care cer referate, compuneri, caracterizari etc. primesc doar link-uri catre ceva existent, gata facut pe net sau, in cazul in care nu exista asa ceva, primesc acele "indicatii" despre care faci vorbire. Pana acum, nu am gasit niciun user care sa se osteneasca pentru altul sa-i faca, in redactare proprie,o compunere, caracterizare etc. etc.
**userii care cer rezolvarea problemelor de matematica, fizica, chimie, biologie, informatica primesc fie rezovarea integrala a problemei, fie numai un indiciu ( unii chiar cer, la modul explicit, un indiciu care sa-i ajute sa rezolve problema!).
Legat de ac. discipline, un profesor, cu adevarat dascal pentru elevii sai, stie ca oferind o rezolvare integrala a unei probleme elevii vor putea sa rezolve orice variatie pe aceiasi tema a problemei respective.

Referitor la indemnul tau (gen "hai la lupta cea mare"!) am cateva obiectii :
- userii adulti /specialisti care activeaza pe site stiu sa faca distinctie intre o intrebare pusa de un "lenes din nascare " si una pusa de cineva care are nevoie reala de ajutor.Pe acestia din urma, nu-i putem baga in aceiasi oala cu lenesul cronic chiar daca cer rezolvarea integrala a problemei --- pentru ei facem ceea ce netrebnicul/nevolnicul de profesor ar fi trebuit sa faca la orele respective stiut fiind faptul ca marea majoritate a asa zisilor profesori nu au nimic a face cu menirea de dascal.Argument : multi dintre cei care solicita rezolvarea integrala a unei probleme stiu sa selecteze din multimea raspunsurilor primite, unele chiar gresite, pe acela care este corect explicat /rezolvat--- asta, indica faptul ca au un motiv anume pentru "lenea " lor ( oboseala, boala, lipsa de timp etc. )
- o intrebare legata de o tema si raspunsurile primite pot genera/starni interes si chiar discutii intre userii elevi --- chestie benefica pentru cunoastere si invatare care-i poate antrena si pe lenesi.

In concluzie, acea haiosa chemare "Haideti sa ne unim impotriva lenei si a rezolvarii integrale a temelor", pentru tine, personal, NU cred ca are motivele "marete" enumerate ( "nu ajuta elevul ", "nu il motiveaza sa lupte", "il face lenes " ). Cred, mai degraba, ca te deranjeaza numarul si frecventa postarilor de acest tip!--- iti ofer si o solutie : ignora-le!

| didiDia explică (pentru alessia5158):

Nu am nevoie de oameni ca tine care sa-mi atace subiectul, intelegi, alessia5158? Mai bine taceai ca filosoafa ramaneai!

| didiDia explică:

Nu mai comentati astia care sustineti lenea si luatul temelor integral rezolvate de altcineva. Eu propun oprirea acestui fenomen, nu am nevoie de oameni care sa-l sustina sau sa-i gaseasca scuze ca FlorinDiablo.

| Dragoselgwns a răspuns (pentru didiDia):

Nu imi pot da seama cum puteti sa opriti acest fenomen daca nu aveti sustinatori laughing daca toti sunt impotriva acestui fenomen dumneavoastra va incapatanati sa argumentati incontinuare ca este ca dumneavoastra

| didiDia explică:

Administratorii site-ului nu ar fi trebuit sa permita sa se voteze interventiile in subiect ale celui ce a deschis subiectul. Pentru ce mi s-a mie vot de stupid si nefolositor? Si de catre cine? De niste elevi iritati ca eu mi-as dori ca ei sa munceasca, nu sa leneveasca?

| DakotaRoyse a răspuns:

Ăştia toţi care oferim linkuri, care dăm rezolvări complete, ar trebui să ne simţim şi să realizăm toţi că facem rău. Dar evident. Mulţi vor renunţa la TPU. Crezi că netu' nu e plin de forumuri unde se fac teme? laughing
Problema stă fix la baza sistemului educaţional românesc. Profii nu fac elevii să fie fascinaţi de materiile lor, pentru că ei sunt doar nişte teoreticieni, nu pedagogi. A dicta dintr-un manual de 15 ani nu te face pedagog. Dacă profii ar ştii să predea aşa cum ar trebui, ne-am face toţi temele singuri şi ne-ar plăcea şcoala. Dar noh. greu dom'le, greu.

| didiDia explică (pentru DakotaRoyse):

Ceea ce nu-mi place deloc, dar deloc la profesorii de romana sau de limbi straine e ca pretind tot felul de compuneri cu niste teme care mai de care mai abstracte sau idioate. La ce-mi foloseste in viata faptul ca am scris asemenea compuneri? Mai ales daca meseria mea nu are nici o legatura cu partea umana.

| FlorinDiablo a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Stiu asa e, eu am profesori care vin la ora cu caietul lor iti dicteaza dupa el si te asculta cu caietul in fata.Cand i-am zis daca imi spune lectia fara caiet eu spun si eu mi-a dat 2 a zis cas nesimitit dar asta e sistemul noi ne facem ca invatam ei se fac ca ne dau note si asta e...

| didiDia explică (pentru FlorinDiablo):

Asta e trist.

| DakotaRoyse a răspuns (pentru didiDia):

La fel mi se pare mie stupid cum matematica sau fizica e atât de încărcată, chiar şi la profilele unde nu este specializare cu materiile de genul.
Dar în fine, asta e o problemă generală a sistemului, cum am mai spus. Toate materiile sunt încărcate cu tot felul de prostii, să fim sinceri, nefolositoare. Profii ar trebui să predea pînă la un anumit nivel, şi eventual, pentru cei interesaţi să ofere informaţii, explicaţii, materiale suplimentare din care pot învăţa. Dar nu să ne încarce pe toţi cu aceleaşi lucruri, care poate nu ne plac decât la 10% dintre noi.
Dacă educaţia e obligatoare, atunci ar trebui să o facă în aşa fel încât toţi proştii să priceapă şi să poată alege ce le place cu adevărat. Că aşa... X dacă e prost dar îi place chimia, dar la şcoală i se predau atât de multe lucruri că el nu e în stare să le acopere pe toate (considerând că şi la restul materiilor are la fel de multe de făcut şi învăţat), X nu va putea niciodată excela în chimie, poate doar de unul singur.

| DakotaRoyse a răspuns (pentru FlorinDiablo):

Lol. Ştiu cum e. Şi eu anul ăsta am o profă care ne predă 3 materii şi la toate foloseşte sistemul ăsta. Practic trebuie să tocim cuvânt cu cuvânt, aşa cum a spus ea, că altfel zice că sucim prea mult lecţia, şi aia nu e învăţat. Buuun... Supeeer...
Alţi profi deja au trecut la metode de facultate, când ei predau puţin dar foarte complex, dacă vrem detalii, e facultativ. Inclusiv temele, tot facultative. Vă imaginaţi că nimănui nu-i pasă de o materie plictisitoare... deci nimeni nu face nimic suplimentar. De aici rezultă probabilitate de trecere la bac scăzută...

| monstrulet a răspuns:

Cam tarziu te-ai hotarat. happy

| FlorinDiablo a răspuns:

Dar tu esti cumva invatatoare profesoara? Si tu vrei sa spui ca daca nu o sa mai oferi rezolvare copii o sa puna osu la treaba sa rezolve problemele singurii? Afla ca daca sunt lenesi si n-am chef de ele nu le mai rezolva deloc si gata le lasa asa.

| didiDia explică (pentru FlorinDiablo):

Cu ce ma ajuta raspunsul tau? Cu nimic. Tu ii incurajezi pe lenesi sa continue tot asa. Probabil esti inca elev si te-a iritat subiectul meu. Mai bine taceai. Daca nu le mai rezolva deloc, tot in pierderea lor este. Rezultatele lipsei muncii se vad mai devreme sau mai tarziu. Nu mai raspunde la comentariul meu ca raspunzi degeaba.

| FlorinDiablo a răspuns (pentru didiDia):

1 la mana daca e sa o ei logic fiecare invata pentru el si e lenes in dreptul lui, ma intelegeti dvs? Eu degeaba le sugerez copii lor sa fie lenesi ei daca vor sa invete invata.Dvs v-ai enervat degeaba eu am spus ce poate sa faca un elev.Si eu sunt elev dar la mine a alta treaba deja am trecut de clasele gimnaziale si e diferit.(sper ca ati observat ca v-am vorbit frumos cu pronume de politete)

| didiDia explică (pentru FlorinDiablo):

Da, am observat. Ideea e ca nemuncind iti furi tie caciula. Bine, stiu ca nu vei folosi in viata tot ce ai invatat la toate materiile, dar totusi... Si ca idee generala de viata e bine sa pui tu osul tau la munca, nu sa-ti faca altul treaba integral. Ca-ti da niste idei, o mana de ajutor e una, iar tu continui ideile furnizate si ajunge la solutie. Dar sa-ti faca toata munca e prea mult.

| FlorinDiablo a răspuns (pentru didiDia):

Sunt de acord cu cerutul de ajutor ca vorba aia nimeni nu s-a nascut invatat dar daca esti lenes ai 2 posibilitati ori sa gasesti pe altii care fac treaba in locul tau or sa nu mai faci.In viata nimeni nu va face mereu treaba in locul tau.Eu sunt pe principiu ti-am dat painea si cutitul descurcate (si aici ma refer la feliatul paini sa nu se interpreteze gresit)

| didiDia explică (pentru FlorinDiablo):

Pai incearca sa nu mai fi lenes. Ce zici de varianta asta? De ce sa continui in lene, folosindu-te de cele doua variante pe care le-ai scris tu, cand poti sa renunti la lene? Ca oricum, renuntatul la lene e doar spre folosul tau, ca pentru tine muncesti, nu pentru altul.

| MrBeanTeddyBear a răspuns:

Da dar trebuie sa recunoastem ca unele parti ale materiilor sunt TOTAL nefolositoare.
De exemplu : cu ce ma ajuta pe mine in viata sa stiu care este viteza sunetului in apa...in matale?
Cu ce ma ajuta(in afara de cultura generala) sa stiu numarul lui Avocadro? sau tot felul de operatii chimice?
Cu ce ma ajuta geometria in spatiu? eu anul acesta fac geometrie in spatiu si sincer nu-i vad rostul...plus ca nu le inteleg.
CU ce ma ajuta pe mine sa stiu ce fel de fir are telefonul fix si ce fel de fir are PC-ul? Cu ce ma ajuta sa stiu 30 de rugaciuni?
La romana cu ce ma ajuta sa stiu cazurile si functia sintactica? La romana ar trebui sa ne invete sa nu mai avem greseli gramatica (succesuri) sau atunci cand nu mai stim ce sa spunem sa nu mai existe vocalele "ăăăăăăăăă eu ăăăă pot sa va explic ăăăăă" nu modurile, cauzrile functiile sintactice!

Mare parte din materie este doar de umplutura, sa ne umple creerele cu informatii neflolositoare in viata.

| didiDia explică (pentru MrBeanTeddyBear):

Sunt de acord cu faptul ca multe lucruri pe care le inveti nu te ajuta la nimic. Dar lenea oricum nu e buna. Poate deveni un mod de viata mai tarziu.

| MrBeanTeddyBear a răspuns (pentru didiDia):

Da este adevarat lenea nu este buna deloc dar mare-i si prostia, needucatia si anturajul.
SA zicem daca te afii intr-un anturaj de lenesi, exista riscul de a deveni unul.
Prostia in gerenal pentru noua generatie este la ordinea zilei.
Si needucatia : din cauza salariilor mici parintii merg la munca de dimineata pana seara iar copilul nu are parte de o educatie normala...acesta intrand in diferite anturaje si ajungand sa faca prostii pe la colturi de strazi in loc de a invata.

(scuzati diferitele greseli gramaticale dar mi-e foarte somn)

| Zartbitter a răspuns:

Copiii sunt întotdeauna mai curioși decât adulții și este demonstrat că ei sunt mult mai buni în a acumula informația despre un singur subiect din mai multe direcții posibile decât un adult.

Astfel, este mult mai simplu să stârnești curiozitatea pe acea întrebare într-un copil decât într-un adult. Și cred că soluția este, atunci când răspunzi la astfel de întrebări, să gândești ca un copil, să abordezi problema din mult mai multe unghiuri și cât mai de departe, din perspectivă, ca un observator.

Sunt doar de câteva zile pe TPU și n-am observat încă o putere a comunității, dar până se întâmplă ceva la nivel de „sistem", îmi place să acționez singur acolo unde este posibil.

Cred că fiecare dintre noi poate găsi o metodă în a comunica direct cu fiecare copil care solicită rezolvarea unei probleme și să punctăm, în același timp, și problema din spatele problemei :-)

| Dragoselgwns a răspuns:

Mi-ati raspuns dedesubt la o intrebare legata cu referate si acum imi dau seama ca sunteti profesoara.Parerea mea este ca nu puteti sa faceti cam nimic. Sunt multe forumuri mai mici decat TPU in care se pun intrebari de genu.Pe TPU cred ca vreo 25% din intrebari sunt legate de teme si alte chestii de genu.
Sa zicem ca puteti face chestia asta dar o sa se mute pe alt site in care o sa puna intrebari de genu sau pur si simplu vor scrie pe net Referat despre X, Cum se face X si cred ca se va gasi pe cineva care a mai pus aceea intrebare big grin.
Nu cred ca aveti cum sa opriti aceasta chestie.

| Elianna a răspuns (pentru Dragoselgwns):

Se poate foarte bine opri aceasta "chestie" prin metoda pe care a propus-o Brigaela si care este in discutie acum: Nu vor fi pedepsiti cei care cer rezolvari la teme, ci cei care raspund. Daca se bucură la o fundiţă sau 50 de puncte cat face un raspuns la o intrebare interzisă, atunci o sa fie atinsi unde îi doare mai tare pentru ca o sa fie retrogradaţi in rank la junior si la ZERO puncte! Atunci sa vad cine mai raspunde la teme!

| didiDia explică (pentru Elianna):

Elianna, eu as vrea ca elevii sa nu mai solicite totul mura in gura. Ma gandesc ca pe alte site-uri nu o fi sistemul asta de puncte de aici sau poate multora nu le pasa de ele. Ideea mea era (cer prea mult) ca lumea sa-si dea seama ca a cere tema rezolvata cap-coada nu este deloc un mod sanatos de viata, ci unul daunator.

| Anonymous01 a răspuns:

"men sana in corpore sano"

| iulvas a răspuns:

Sarut mana aveti completa dreptate, eu sunt de acord cu aceasta ideehappypentru ca in ziua de azi elevul este foarte lenes...

| gheorghe602161 a răspuns:

Ce sa-ti povestesc, esti desteapta cu spume, parca ai fi dat gaura la macaroana!

| didiDia explică (pentru gheorghe602161):

Te-ai trezit cu fata la cearceaf, gheorghe? Sau te crezi mai destept decat toti oamenii din univers?