| anonim_4396 a întrebat:

De ce administratia si armata Romana au reprezentat cei mai importanti factori ai romanizarii? va rog

Răspuns Câştigător
| m_6429 a răspuns:

Procesul de romanizare a început cu orasele, unde romanii predominau. În relatiile cu administratia, cu armata, cu colonistii, dacii au început a desprinde limba latina. Negustorii si mestesugarii erau profesional obligati sa invete limba latina. Altfel, n-ar fi putut sa-si continue afacerile. Administratia Daciei era condusa dupa modelul roman fiind impartita in provincii condusa de prefecti vorbitori de limba latina.Se mai adauga si moda, spiritul de imitatie care, în toate vremurile si la toate popoarele, a gasit adepti.

Mai încet s-a desfasurat procesul de romanizare la sate. Aici dacii formau majoritatea poporului. Cu vremea însa, au început sa se aseze si romanii în sate. Venea câte un colonist, îsi facea o asezare sau o villa, împrejurul careia se ridicau alte asezari ale muncitorilor, pâna ce villa ajungea un adevarat vicus sau pagus, adica un sat care purta, de cele mai multe ori, numele întemeietorului. Muncitorii daci care lucrau pe mosiile acestor colonisti, au început sa învete limba latina. Le folosea si pentru a se întelege cu autoritatile, cu perceptorii, cu functionarii administrativi, cu toti cei care reprezentau statul. Un rol important l-au avut si veteranii care dupa terminarea stagiului de 25 de ani primeau cetatenie romana, un lot de pamant si o suma de bani, isi intemeiau pe teritoriul Daciei familii mixte si romaneau in provincie.