| mineadenisa a întrebat:

De ce animalele nu va color? fundita

Răspuns Câştigător
| laryssaxd1 a răspuns:

Depinde de animale de exemplu pasarile vad color.
Majoritatea animalelor văd în culori dar nu văd lumea la fel ca oamenii. Unele sunt mai sensibile la roşu şi portocaliu, altele văd în special verdele şi albastrul. Insectele percep radiaţiile ultraviolete, astfel că fructele şi florile, care pentru noi par albastre spre negru, pentru ele pot să pară viu colorate. El pot să urmărească semnele ultraviolete de pe petalele florilor care conduc la nectar.

3 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Nu mai generaliza...sunt multe animale care vad color, pe langa cele care vad incolor!
ex : un vultur are un vaz de 10 ori mai dezvoltat ca al omului
in timp ce un caine se bazeaza mai mult pe miros, si nu are un spectru al culorii asa de dezvoltat, la fel ca si elefantul

| mgtow a răspuns:

Pisica vede in culoare, cainele vede alb negru. Asa au metabolismul iar mai sunt alte specii care vad ca cainele si ca pisica.

| KnifeWrench a răspuns:

Animalele nu ma color pentru ca nici eu nu le color pe ele.